Kent yeri seçiminde temel mühendislik ilkeleri: Van
The fundamental engineering principles in settlement site selection: Van
  1. Tez No: 179450
  2. Yazar: ALİ AYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS YILMAZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Kent yeri seçiminde mühendislik açısından en temel ilke yerleşim alanının maliyet, emniyet, zaman ve estetik-çevre (MEZE) açısından uygun olmasıdır. Yapıların faydalı ömrünü, dolayısıyla maliyetini belirleyen en önemli etken yapı yerinin kaya veya toprak zemin üzerinde/içerisinde olmasıdır. Taşkın, yer kaymaları ve depremlerin sadece ve sadece toprak alanlarda özellikle de ovalarda yıktığı su götürmez bir gerçektir. Ayrıca, ulaşılabilinen tüm ülkelerin anayasalarında toprak alanlar koruma altındadır. Çünkü yiyecek ve içecekler stratejik maddelerin başında yer almaktadır. Ovaların ve ilgili alanların tarım dışında kullanılması, bu bağlamda yasaktır. T.C. Anayasasının 43?46. maddeleri ulusal servetlerin korunması anlamında yaptırım gücüne sahiptir.Anadolu'nun %5'i deprem tehlikesi taşımaktadır. Buda yeraltı suyunun 20 metreden daha sığ olduğu I. Sınıf tarım ovalarına karşılık gelir. 17.01.1995 Kobe depremi ve 13.05.2008 Çin depremleri de yıkımını ovada ve küçük bir yüzdesini de yamaçdışarı eğim içeren etken ve edilgin kayma sahalarında yapmıştır. Bu sahaların tamamı tarıma elverişlidir. Türkiye de yerleşime gereksinim ülke yüzölçümünün %1'i kadar iken MEZE açısından uygun alan gereksinimin 50 katından daha fazladır.Van da ülkenin diğer yerleriyle aynılık sunar. 1956 yılında ipek yolunun Van ovalarına indirilmesi yeni yerleşimleri ovaya çekmiştir. Tarihte ovaya inen Urartu, Selçuklu ve Osmanlı yapıları da yıkılarak ve/veya sıvılaşma sonucu ovaya gömülmüştür. Kayadaki yapılar ise ilkselliğini büyük oranda korumaktadır. Çünkü deprem dalgaları ovada uzun dalga ilerlerken yapıları salınıma sokar. Ayrıca sıvılaşma daha yıkıcı olup sadece sulu toprak zeminlerde oluşur. Sıvılaşma sonucu zeminin dayanıma sıfıra iner. Dolayısıyla batma veya yan yatma kaçınılmaz olur.
Özet (Çeviri)
The basic criterion in site selection is the properness of the site with the timing, environment, safety-security, and cost (TESC). The main factor which defines the economic life of a structure is whether it in soil or rock. Flood, landslide and earthquakes may create catastrophes only and only in soil grounds. Furthermore, the constitutional laws of all accessed countries save such natural resources. The foods and water are the unique strategic materials in human being life. Hence fertile soil lands are forbidden to be used for any purpose other than farming and agricultural activities. The articles 43 ? 46 of the Turkish constitutional law protect such fertile lands and they are mandatory.Around 5% of Anatolia is exposed to earthquake disaster. That portion of the country comprises the first class farm lands where shallow (d