Çeltik işleme fabrikasındaki işlem akışı ve enerji sarfiyatı
The producers and energy spending at the paddy processing factory
  1. Tez No: 179495
  2. Yazar: FATİH TEZCANLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKER H. ÇELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu arastırma 2006?2007 yıllarında Edirne-Uzunköprü' de modern bir çeltik isleme fabrikasında yürütülmüstür. Arastırmanın amacı; çeltik isleme fabrikasında islem akısı etkileyen faktörleri saptamaktır. Depodan alınan çeltik, kovalı elevatörlerle çeltik temizleyicisine gelmekte, buradan da soyucu üniteye iletilmektedir. Kabukları soyulan çeltikler kahverengi pirinç olarak adlandırılmaktadır. Bundan sonraki ünite çeltik ayırıcısıdır. Çeltik ayırıcısında kahverengi pirinç ile çeltik birbirinden ayrılmaktadır. Kahverengi pirinç, tas ve toprak gibi agır maddelerin ayrıldıgı tas elegine iletilmektedir. Daha sonra olgunlasmamıs pirinçler triyörde ayrılmaktadır. Beyazlatma ünitesinde ise pirincin beyazlatma islemiyle üstündeki kepek alınmaktadır. Osmancık -97 çeltik çesidinde 100 gram çeltigin beyazlatma islemi sonunda ayrıldıgı ortaya çıkan ürünler oranı saptanmıstır. Beyazlatılmıs saglam tane oranı %60, kırık tane %5, kabuk %20, kepek %9.5 yabancı madde(tas, kum, bitkisel orijin, darı vb.) %0 ve olgunlasmamıs (ham tane) %2'dir. Çeltik fabrikasındaki enerji sarfiyatının hesaplanması sonucunda asagıdaki veriler bulunmaktadır. Fabrikanın elektrik sarfiyatını hesaplamak amacıyla tüm çeltik isleme makineleri 24 saat tam kapasite ile çalıstırıldı. Elektrik sayacında ilk okunan rakam ile son okunan rakam ile arasındaki fark 45'tir 45*120=5400 KWh (harcanan elektrik miktarı) 5400 KWh elektrik sarfiyatı ve 1128,60 YTL elektrik tüketimi saptanmıstır. Buna göre fabrikada 1 ton çeltik islenmesi sırasında 9,405 YTL elektrik enerjisi harcanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research was carried on modern paddy processing factory in Edirne-Uzunköprü in 2006 and 2007. The aim of the research was the stabilization of the elements which influence the progress in a paddy processing factory. The paddy processing progress is as following: Paddy taken from granary comes in to the paddy cleaner unit through pailed elevators and then goes on to the husker unit. Paddy cleaned its husk off is named as brown rice. The next unit is the paddy separator unit. In this unit paddy and Brown rice are separated from each other Brown rice is taken to the stoner in which the Stones are separated. And then unpire rice is separated in the sorting machine. n the whitening machine bran is taken a part from the rice by the whitening process. For the Osmancık-97 kind of paddy the rates of the materials have been measured after whitening action of 100 gram paddy has been finished. As a result of this measure the following rates are found out. The rate of whitened perfect seed is % 60 the one of broken seeds % 5 the one of husk is % 20 the one of bran is % 9,5 the one of outside material (Stones, salt, vegetable origin) is % 0 and one of immature grain is % 2. It was found data on below resulting to calculate energy expense in paddy factory. All paddy running machines were run to calculate electric expense in 24 hours. n electric transformer between first reading number and last reading umber are difference 45. 45*120=5400 KWh (consumption electric) It was stated that consumption is with 5400 KW/h and thus 1128,60 YTL. Therefore in the factory for 1 ton rice production 9,405 YTL river was used.