Rhode Island Red II kahverengi yumurtacı hattın 43 haftalık performans değerlerinin tespiti
43 week performance analysis of Rhode Island Red II brown egg line
  1. Tez No: 179505
  2. Yazar: AYÇELEN DOĞAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEMAL POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada, Ankara Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü'nde yetiştirilen Rhode Island Red-II kahverengi yumurtacı hattın 43 haftalık performans değerlendirilmesi yapılmıştır. Yumurta ağırlığı, yumurta verimi, cinsel olgunluk yaşı, canlı ağırlık gibi özellikler üzerinde durulmuş, 1715 tavuk için değerler sırasıyla, yumurta ağırlık ortalaması 57g, yumurta verimi 128 adet, cinsel olgunluk yaşı 157 gün ve cinsel olgunluk ağırlığı 1842g bulunmuştur. Çalışmada yumurta ağırlık ortalamaları karşılaştırılmış, elde edilen veriler değerlendirildiğinde 28. hafta 55,284g, 32. hafta 58,523g, 36. haftada ise 58,887g olarak tespit edilmiştir. Yapılan varyans analizi sonucu, her geçen hafta yumurta ağırlık ortalamalarının arttığı belirlenmiş, ancak önemli bir fark bulunmamıştır. Sonuç olarak Rhode Island Red-II kahverengi yumurtacı hattın yumurta verimi yüksek düzeydedir. ANAHTAR KELİMELER: Kahverengi yumurtacı, hat, performans
Özet (Çeviri)
In this thesis, the 43-week performance analysis of Rhode Island Red-II brown egg line which is grown in Ankara Poultry Research Institute was performed. The egg weight, yield and age of the hens were emphasized in the study. For 1715 chicken, the values of the average of egg weight, yield, puberted age and weight were found to be 57 g, 128 eggs, 157 days and 1842 g, respectively. In the study, the average egg weights were compared. The analysis of the data shows that the average egg weight is 55,284 g in the 28th week, 58,523 g in the 32nd week and 58,887 g in the 36th week. The variance analysis of the results show that the average of egg weight increases every week; however there is no significant difference. In conclusion, the egg yield of Rhode Island Red-II brown line is high. KEY WORDS: Brown laying hens, line, performance