Pd Co sıvı metal alaşımlarında kompozisyonun difüzyona ve yapısal özelliklerine etkisi
The effect of composition on diffusion and structural properties of Pd-Co liquid metal alloys
- Tez No: 179523
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ EKBER IRMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Pd-Co sıvı metal alaşımlarında kompozisyonun difüzyona ve yapısal özelliklere etkisi Sutton-Chen etkileşme potansiyeli kullanılarak, TPN topluluğunda MD simülasyon yöntemi ile incelenmiştir. Saf Pd ve Co için erime sıcaklıkları kabul edilebilir bir doğrulukla hesaplanmıştır. Ancak Pd25Co75, Pd50Co50 ve Pd75Co25 alaşımlarında ortaya çıkan faz geçişlerinin katı fazdan sıvı faza geçişin özelliklerini göstermemesi nedeniyle erime sıcaklıkları belirlenememiştir. Saf Pd ve Co'ın difüzyon sabitlerinin büyüklükleri ve yapısal özelliklerinin Sutton-Chen etkileşme potansiyeli kullanılarak MD simülasyon yöntemi ile ifade edilebileceği gösterilmiştir. Pd25Co75, Pd50Co50 ve Pd75Co25 alaşımlarının erime sıcaklıkları belirlenememesine rağmen yapısal özellikleri ve difüzyonun sıcaklıkla değişimi iyi bir şekilde ifade edilmiştir.Anahtar Kelimeler : MD simülasyon, Sutton-Chen etkileşme potansiyeli
Özet (Çeviri)
The effect of composition on diffusion and structural properties of Pd-Co liquid metal alloys were investigated by using Sutton-Chen interaction potential on TPN ensemble with MD simulation metod. The melting temperatures of Pd and Co were calculated in acceptable range. But, the phase transition observed on Pd25Co75, Pd50Co50 and Pd75Co25 alloys were not defined as a transition from solid phase to liquid phase so that their melting temperatures could not determined. It is shown that diffusion and the structural properties of Pd and Co elements can be determined using Sutton-Chen interaction potential by MD simulation method. Even though melting temperatures of the Pd25Co75, Pd50Co50 and Pd75Co25 were not defined,the temperature evaluation of diffusion and structural properties were well defined.Key Words : MD simulation, Sutton-Chen interaction potential