Developing a course scheduling system by using genetic algorithm
Genetik algoritma kullanılarak ders çizelgeleme sistemi tasarımı
- Tez No: 179544
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NERGİZ ERCİL ÇAĞILTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Ders çizelgeleme problemi, daha önceden belirlenmiş olan kısıtlar göz önüne alınarak belirli zaman aralıklarına derslerin atanması olarak tanımlanır. Bütün kısıtlar dikkate alınarak, problemin elle çözümü, uzun bir zaman ve sıkı bir çalışma gerektirir. Ayrıca, belirlenen çözüm dikkatsizlikten dolayı yeterli olmayabilir. Bu tezde, kısıt tabanlı üniversite ders çizelgeleme probleminin Genetik Algoritma ile çözümü sunulmuştur. Geliştirilen sistem, Atılım Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nin tüm özelliklerini adresleyen esnek ve akıllı ve ders çizelgeleme faaliyetini otomatik olarak gerçekleştirebilen bir yazılım içermektedir.
Özet (Çeviri)
Course scheduling problem defined as assigning of courses into specific time slots in a week, considering the special constraints. The manual solution of this problem by considering all constraints usually requires a long time and a hard work in order to provide an appropriate solution. In addition, the obtained solution usually is unsatisfactory due to limited human oversight. In this thesis, Genetic Algorithm (GA) is presented for solving the constraint-based university timetabling problem. The developed system includes flexible and intelligent software that automate the course scheduling task and addresses all special features found in the Atılım University?s Engineering Faculty.