A Turkish natural language interface for the semantic web: A case study on Turkish universities
Anlamsal ağ için Türkçe doğal dil işleme arayüzü: Türk üniversiteleri üzerine örnek çalışma
  1. Tez No: 179545
  2. Yazar: EKREM ÇAĞLAR YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM TURHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Kullanıcı internet aracılığı ile hedeflediği bilgiye ulaşmak istediği zaman, ağ'da bulunan hiçbir yapıya uymayan milyonlarca farklı bilgi problem yaratmaktadır. İnternetteki mevcut akımlardan biri olan Anlamsal Ağ teknolojisi, bilginin yanı sıra bilgi hakkında bilgiyi içermesi sebebiyle, bilgileri makine-okunabilir formatta saklamaktadır. Anlamsal Ağ teknolojisinin amacı, bilgiye arama motoru vasıtasıyla ulaşmak isteyen kullanıcılara kolaylık sağlamaktır. Anlamsal Ağ teknolojisi popülerlik kazandıkça, Doğal Dil İşleme Arayüzleri yeniden popüler olmaya başlamıştır. Çünkü Doğal Dil İşleme Arayüzleri ile kullanıcılar sorularını anadillerinde sorarak bilgi araştırması yaparken kendilerini daha iyi ifade edebilmektedirler.Bu tez çalışması kapsamında, bir Anlamsal Ağ için Doğal Dil Arayüzü prototipi geliştirilmiş ve sistem oluşturulurken karşılaşılan sorunların belirlenmesi ve bu sorunlar için muhtemel çözüm önerilerinin oluşturulması amaçlanmıştır. Geliştirilen sistemin içeriğinde Türk Üniversiteleri hakkında bilgiler bulunmaktadır ve bu bilgiler bilgisayar okur-yazarlığı başlangıç seviyesinde olan lise öğrencileri ve üniversite adayları hedef alınarak seçilmiştir. Sistem, kullanıcılar üzerinde test edilmiş ve sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
When a user needs to reach desired information from the Internet, millions of documents with unstructured information that exist on the web cause problems. One of the current trends with the Internet is the Semantic Web technology which stores information in a machine-readable format since information is stored along with the knowledge about the information. The purpose of the Semantic Web technology is to make it easier to reach the information for the users that use the search engines. As the Semantic Web technology gains popularity, Natural Language Processing Interfaces became popular once again because they increase the expressive power of users for information retrieval since users are able to ask the questions in their native language.In this thesis, a prototype of a Turkish Natural Language Interface for the Semantic Web is developed and the problems encountered in the creation of such a system are expressed while suggesting possible solutions. The domain of the developed system is the Turkish Universities with related information for Turkish high school students and university candidates who are novice users with little knowledge about computer technologies. The system is tested on users and the results are evaluated.