Measuring and evaluating complexity of XML schema documents
XML şema dokümanlarının karmaşıklığının ölçümü ve değerlendirmesi
- Tez No: 179543
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SANJAY MİSRA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Genişletilebilir İşaretleme Dili (XML) teknolojileri; farklı bilgi teknolojileri (IT)süreçlerinin işlevsel entegrasyonu için ortak bir standart mekanizma sağlanması konusunda umut vadetmekte ve en basitinden en kompleks ticari ve bilimsel işlemlere (süreçlere) kadar sıradışı bir kabul görmektedir. Dahası, XML kullanılarak birçok farklı alan, organizasyon ve içerik sağlayıcı internet üzerinden bilgi alışverişi yapabilmekte ve yayınlayabilmektedir. XML'in farklı alanlarda verimli kullanılabilmesi için iyi tasarlanmış XML şemaları gerekmektedir. Bu bakımdan, XML şemaları yazılım geliştirme süreçlerinde son derece önemli bir rol oynamakta ve kolay güncellenebilirlik için nicelendirilmelidir. Güncellenebilirlik, yazılım projelerinin etkileyen önemli faktörlerden biridir ve her hangi türden bir yazılım projesinin etkin yönetimi; modelleme, ölçümleme ve nicelendirmeyi gerektirir. Ayrıca, yazılımın kalitesini ve üretkenliği geliştirebilmek için yazılım metrikleri kullanılmalıdır.Bu tez çalışmasında W3C XML Schema Language ve DTD ile yazılan XML şemaları için yeni metrikler sunulmaktadır. Bunun yanı sıra, XML teknolojileri ile bağlantılı olan XML Web Servisleri'nin güncellenebilirlik bakımdan değerlendilirmesi için bir dizi metrik sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The eXtensible Markup Language (XML) technologies have been promising to provide a common standard mechanism for interoperable integration of diverse IT processes and have been gaining extraordinary acceptance from the basic to the most complicated business and scientific processes. Further, many different domains, organizations and content providers have been publishing and exchanging information over the Internet by the usage of XML. Efficient implementation of XML in diverse domains requires well designed XML schemas. In this point of view, design of XML schemas plays an extremely important role in software development process and needs to be quantified for the ease of maintainability. The maintainability is one of the important factors that affect the quality of the software project and effective management of any type of software projects requiring modelling, measurement, and quantification. Further, software metrics should be used in order to improve the productivity and quality of software.This thesis presents new metrics for XML schema documents written in W3C XML Schema Language and Document Type Definition (DTD) language. Additionally, as a related technology we also present a suite of metrics for the assessment of XML Web Services in terms of their maintainability.