Modifiye atmosferde elma depolanmasında değişik ambalaj filmlerinin uygunluğunun belirlenmesi
Determination of suitability of different packaging films for apple storage under modified atmosphere
  1. Tez No: 179584
  2. Yazar: ONUR SARAÇOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMAL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Ziraat, Food Engineering, Agriculture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada Amasya ve Granny Smith elma çeşitlerinin modifiye atmosferde depolanmasında farklı kalınlıklardaki değişik ambalaj filmlerinin uygunluğunun araştırılması amaçlamıştır. Bu amaçla elmalar hasat edildikten sonra polistren tabaklara yerleştirilerek 20, 30, 40 mikron kalınlığında polipropilen ve 30, 50 mikron kalınlığındaki polietilen ambalaj materyalleri ile ambalajlanmıştır. Elmalar 1 oC'de soğuk depoda 10 ay süre ile tutulmuştur. On ay boyunca her ay soğuk depodan çıkar çıkmaz kalite parametrelerinde olan değişmeler incelenmiştir. Elmalarda sırası ile ağırlık kaybı, sertlik, suda çözünür kuru madde, pH, titrasyon asitliği, meyve eti ve kabuk rengindeki L*, a*, b* değerleri, ambalaj atmosfer bileşiminin belirlenmesi, sakkaroz, glikoz, fruktoz, malik asit, askorbik asit ve sitrik asit değerlerindeki değişimler belirlenmiştir.On aylık depolama sonunda her iki elma çeşidindeki ortalama en yüksek ağırlık kaybı (%4,62 ve %5,94) sırasıyla Granny ve Amasya elmalarının kontrol örneklerinde gerçekleşirken modifiye atmosferde depolanan örneklerde daha düşük düzeylerde (Granny smith çeşidinde %1,27-2,02, Amasya çeşidinde ise %1,14-1,44) ağırlık kaybı olmuştur. Meyvelerin sertlik değerleri incelendiğinde 10 aylık depolama süresi ortalamaları olarak en yüksek sertlik değerleri (Granny Smith çeşidinde 94,95 N ve 93,96 N, Amasya çeşidinde 76,29 N ve 77,38 N) polipropilen (20 ve 30 µm) filmle ambalajlanan örneklerde belirlenirken en düşük sertlik değeri ortalamaları (Granny Smith 71,53 N, Amasya 64,89 N) sırasıyla polietilen (30 ve 50 µm) filmlerle ambalajlanan örneklerde bulunmuştur. Titrasyon asitliği ve pH değerlerinin korunumunda modifiye atmosfer tekniğinin etkili olduğu saptanmış, en yüksek ortalama asitlik değerlerinin görüldüğü her iki elma çeşidi için de polipropilen (20 ve 30 µm) filmlerle ambalajlanan örneklerde görülmektedir. En düşük pH ortalama değerleri her iki elma çeşidinde de polipropilen (20 µm) filmle ambalajlanan örneklerde belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the suitablity of different packaging films with various thickness for the modified-atmosphere storage of Amasya and Granny Smith apples. For this purpose, the apples harvested at maturity were placed in polystyrene trays and packaged with 20-,30- or 40- µm thick polypropylene or 30-or 50- µm thick polyethylene. The apples were then stored at 1 oC for 10 months. The changes in the selected quality parameters of the apples were measured at the end of each month throughout the storage period. The quality parameters monitored were the weight loss, hardness, brix, pH, titration acidity, L*, a* and b* values of the fruit flesh and skin, changes in saccharose, glucose, fructose, malic acid, ascorbic acid and citric acid concentrations.At the end of the 10-month storage period, the highest mean weight losses were found to be 4.62% and 5.94%, respectively, for the control samples of Granny Smith and Amasya, whereas lower weight loses (1.27-2.02% and 1.14-1.44%) were found for the modified-atmosphere stored Granny Smith and Amasya apples, respectively. In terms of apple hardness, the highest mean hardness values of 10 month-storage were obtained for Granny Smith (94.95 N and 93.96 N) and Amasya (76.29 N and 77.38 N) packaged with 20 µm and 30 µm thick polypropylene films, whereas the lowest mean hardness values were obtained for Granny Smith (71.53 N) and Amasya (64.89 N) packaged with 30 µm and 50 µm thick polyethylene films, respectively. The titratable acidity and pH values of both apple varieties were best maintained with modified atmosphere packaging, and the highest mean titratable acidity values were obtained for the apples packaged with polypropylene films (20 µm and 30 µm thickness), while the lowest pH values were found for both apples packaged with 20 µm thick polypropylene films.