Türkiye doğal florasında yetişen Oxytona seksiyonuna ait papaver türlerinin morfolojik ve palinolojik yönden incelenmesi
Morphologic and palynologic observation of Oxytona section belongs to papaver kind which grows up in natural flora of Turkey
- Tez No: 179585
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSKENDER PARMAKSIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Türkiye Papaver türleri bakımından oldukça zengin sayılmaktadır. Papaver cinsi Oxytona seksiyonu içerisinde yer alan 3 tür (Papaver bracteatum, P. pseudo-orientale ve P. orientale) ülkemiz doğal florasında bulunmaktadır. Bu çalışmada üç türe ait morfolojik olarak 38 karakter ve palinolojik olarak 8 karakter incelenmiştir. Bitkinin odunsu; yaprağın bileşik yaprak, dizilişinin alternat nadiren oppozit, yaprak damar düzeninin pinnat, yaprak şeklinin pinnatisekt, yaprak kenarının serrat, yaprak ucunun akuminat, yaprak tabanının dekurrent, yaprak tüylülüğünün alt yüzeyde daha yoğun olduğu; tomurcukların oval ve oblong, dik; çiçeklerin koyu kırmızı ve kiremit kırmızısı, lekesiz ya da taban yukarısında olduğu; kapsül tepe şeklinin düz ve orta hafif sivri kenarları düz, dışbükey; tohumun koyu kahverengi, tohum şeklinin oblong, tohum yüzeyinin retikulat; filamentlerin linear, anterlerin linear ya da dikdörtgen, koyu mor; stomaların amfistomatik, alttaki epidermada daha yoğun olduğu; polenlerin koyu eflatun, polen tipinin triporat nadiren trikolpat, polen şeklinin genellikle spheroid (küremsi) olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey is considered to be rich with regard to Papaver species. The three species in Oxytona section of Papaver genus are commonly found in natural flora of our country. In this study, belong to 3 species 38 characters as morphologic and 8 characters as palynologic were observed. They were identified that the plant is woody; the leaf is compound leaf, alternate, rarely opposite, leaf venation is pinnate, the shape of leaf is pinnatisect, the edge of leaf is serrate, the point of leaf is acuminate, the base of leaf is decurrent, the setose of leaf is thick at the under surface; the buds are ovoid, oblong and erect; the petals are dark red and tile red and spotless or found at the top of the base; stigma is smooth and the middle is a bit sharp, the edges are smooth, convex; the bud is dark brown, the shape of bud is oblong, the surface of bud is reticulate; the filaments are linear, anthers are linear or oblong, dark purple; stomas are amphistomatic and thick in the bottom epiderma; the pollens are dark lilac, the kind of pollen is triporate, rarely tricolpate, the shape of pollen is generally spheroid.