Türkiye doğal florasında yetişen Papaver cinsi Oxytona seksiyonuna ait gen havuzunun SSR tekniği ile genetik karakterizasyonu
Molecular characterization of gene pool of Papaver genus Oxytona section grown in wild flora of Turkey by SSR technic
  1. Tez No: 251208
  2. Yazar: İSMAİL BENLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSKENDER PARMAKSIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Botanik, Biotechnology, Botany
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Türkiye çok sayıda bitki türünün gen merkezi olup, bitki çeşitliliği bakımından dünyanın en zengin ülkelerinden birisidir. Dünya'da Papaver cinsine ait yaklaşık 110 türün tür ve tür altı kategoriler dâhil toplam 50 taksonun ülkemizde bulunduğu bilinmektedir. İnsanların doğrudan uyuşturucu olarak kullanamayacakları P.somniferum' a alternatif tebain ve kodein kaynağı olan diğer Papaver türlerinin kültüre alınması ve geliştirilmesi yönünde girişimler Birleşmiş Milletlerin de desteğiyle başlamıştır. Oxytona seksiyonu içerisinde yer alan Papaver bracteatum, P. pseudo-orientale ve P. orientale türleri ise ülkemiz doğal florasında bulunmaktadır. Ülkemizde bulunan bu türlere ait populasyonların taranarak yüksek alkaloit içerikli olanları belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca, farklı bölgelerde bulunan Oxytona seksiyonundaki bitki populasyonlarının tür teşhisinde de önemli karışıklıklar yaşanmaktadır. Bu karışıklıkları gidermek ya da varlığını tespit etmek için; bazı önemli morfolojik karakterler, tebain varlığı, kromozom sayıları ve moleküler sonuçlar ilişkilendirilmiştir. 12 SSR primeri kullanılmış olup tamamı polimorfik olan 60 bant vermiştir. Ortalama genetik mesafe 0.41, Shannon indeksi 0.53 dür. SSR verileri dikkate alındığında p.bracteatum olarak bilinen bitkiler genetik olarak birbirlerine çok yakınken diğer türler için aynı durum söz konusu değildir.
Özet (Çeviri)
Turkey is a center of origin for many plant species and one of the richest countries in plant diversity. Turkey has approximately 50 taxa including sub-species out of 110 species in Papaver genus. Studies on cultivation of other Papaver species which can be an alternative to P. somniferum as tebain and kodein source and cannot be used directly as drug has been started by the support of UN. P. bracteatum, P. Pseudo-orientale and P. Orientale species of Oxytona section in Papaver genus were found widely in native flora of Turkey. The species populations found in our country have been scanned to determine for high alkaloid content containing ones. Moreover, the identification of the plant populations of Oxytona section are located in different regions is in turmoil. To resolve this confusion, or to determine the existence; some important morphological charecters, tebaine content, chromosome number and molecular results were associated. In this study 12 SSR primers have been studied and 60 polymorphic bands were obtained. Avarage genetic distance was found to be 0.41, and Shannon index is 0.53. SSR data, taking into account the accesions of P. bracteatum species have been found gentically related but for the other species the same is not the case.