Bazı toprak özelliklerinin belirlenmesinde görülebilir ve yakın kızılötesi spektroskopisinin kullanım olanaklarının araştırılması
Investigating the potential use of visible and near infrared spectroscopy in determination of some soil characteristics
  1. Tez No: 179599
  2. Yazar: MESUT BUDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET GÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Tarım sistemlerinde sürdürülebilirliğin sağlanabilmesi ancak tarımsal üretimin yapıldığı toprak özelliklerinin daha doğru bir şekilde belirlenmesi ile mümkündür. Yakın kızılötesi spektroskopisi (NIRS) arazi içi değişkenliğin hızlı ve uygun maliyetli bir şekilde belirlenmesini sağlayabilmektedir. NIRS tekniğinin geniş bir alanda farklı fizyoğrofik üniteler ve farklı kullanım altındaki Kazova ovasında yer alan toprakların özelliklerini tahmin etme yeteneği bu çalışmada test edilmiştir. Toprakların toplam N, organik madde (OM), pH, EC, kireç içeriği, tekstür, KDK, değişebilir katyonlar (Na, K), alınabilir fosfor (P) ve agregat stabilitesi analizleri referans metodlara göre yapılmıştır
Özet (Çeviri)
Sustainability in agricultural systems can only be assessed through obtaining reliable information on soils. Cost effective and rapid analyses techniques are needed to obtain better responses from agricultural inputs. Near Infrared Spectroscopy (NIRS) has potential to characterize variability in agricultural fields. In this study, NIRS was evaluated to predict some soil physical and chemical characteristics of Kazova soils. The soils in Kazova are found under different physiographic units and management systems. Total nitrogen (N), OM, pH, EC, calcium carbonate content, soil texture CEC, exchangeable cations (Na and K), plant available phosphorus (P) and aggregate stability analyses were completed using well known reference methods.