Arazi koşullarında toprağın ısısal özelliklerinin araştırılması ve matematiksel modellemesi
Investigations of thermal properties of soil in field conditions and mathematical modeling
- Tez No: 251413
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARİZ MİKAİLSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışma, Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi deneme arazisinin ısısal özelliklerinin belirlenmesi, toprağın bazı fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerinden faydalanarak, ısısal özelliklerin matematiksel modelleme yardımıyla değerlendirilmesi ve profil derinliğinde ısısal özelliklerin toprak sıcaklığının bir fonksiyonu olarak değişiminin incelenmesi amacıyla yürütülmüştür. Toprak katmanlarındaki sıcaklık ölçümleri Elimko E680 cihazı ile yapılmıştır. Topraklarının ısısal özelliklerinin belirlenmesinde kullanılan katmansal yöntemlerin, oldukça basit ve kullanışlı olmalarına rağmen, toprak yüzey bölgesinin ısısal özelliklerini tam olarak içermediği için, bu yöntemlerin bir eksikliği olarak ortaya konulmuştur. Bu bakımdan literatürdeki söz konusu modeller ve Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak bölümünde yapılan çalışmalar sonucunda yeni oluşturulan matematiksel modeller toprak sıcaklık değişimini belirlemek için uygundur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the experimental field soils in Agriculture Faculty of Selcuk University and thermal properties of soils were determined using physical and chemical characteristic in mathematics models. Temperature levels in soil horizons were observed utilizing Elimko E680. Although the depositional techniques which are used in the determining of the thermal characteristics of studying lands are very simple and useful, as it does not include the thermal characteristics of land surface area, a deficiency of these techniques is presented. The harmonious relations were found between mathematics models of heat transmission and measurement values. So, it was found that these models are useful for the determination of soil temperature regime.