Boraboy gölü (Taşova-Amasya) planktonik alg florası
Planktonic algal flora in lake Boraboy (Taşova-Amasya)
- Tez No: 179598
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA ALTUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada, Boraboy Gölü'nün planktonik alglerinin kompozisyonu, yoğunluğu ve mevsimsel değişimleri Mart 2006 ile Şubat 2007 tarihleri arasında yüzey ve 1 metre derinlikten alınan örneklerde incelenmiştir. Ayrıca göl suyunun bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri de (su sıcaklığı, çözünmüş oksijen, pH ve elektriksel iletkenlik değerleri ve bazı anyon ve katyonlarının miktarları) belirlendi. Planktonik alg topluluğunda toplam 166 takson tespit edilmiştir. Bacillariophyta 109, Chlorophyta 35, Cyanophyta 14, Euglenophyta 8 taksonla temsil edilmişlerdir. Bacillariophyta (%65,6) dominant planktonik alg grubu olarak, bunu takiben Chlorophyta (%21,08), Cyanophyta (%8,4) ve Euglenophyta (%4,82) bulunmuştur. Fitoplanktonda Bacillariophyta'ya ait, Cyclotella meneghiniana, Navicula radiosa, Synedra vaucheria, Amphora ovalis, Melosira varians dominant tür, Chlorophyta'dan ise Chlorella vulgaris ve Cyanophyta'dan Chlorococcus dispercus en yaygın türdür. Planktonik florada mevsimlere göre değişiklik gözlenmiştir. Yapılan fiziksel ve kimyasal analizlerde gölün hafif alkali ve yumuşak su özelliğine sahip olduğu, kirliliğin önemli derecede olmadığı, ancak zaman geçtikçe gölün kenarındaki tesisin ve insanların olumsuz müdahaleleri sonucunda gölün kirlenerek ekolojik yapısının bozulabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the composition, density and seasonal variations of the planktonic algae of Boraboy Lake were determined using samples taken from the surface and 1 m depth between March 2006 and February 2007. Some physical and chemical properties of the lake water (the values of the water temperature, dissolved oxygen, pH and the conductivity of electricity and the quantities of some anions and cations) were also determined. A total of 166 taxa belonging to Bacillariophyta 109, Chlorophyta 35, Cyanophyta 14, Euglenophyta 8 were determined. It was found that Bacillariophyta (%65,6) was the dominant planktonic algal group followed Chlorophyta (%21,08), Cyanophyta (%8,4) and Euglenophyta (%4,82). Cyclotella meneghiniana, Navicula radiosa, Synedra vaucheria, Amphora ovalis and Melosira varians were the dominant species of Bacillariophyta, whereas Chlorella vulgaris of Chlorophyta and Chlorococcus dispercus of Cyanophyta were the most abundant and widespread species in phytoplankton. A seasonal variation of the planktonic flora was observed during that period. The chemical and physical analysis showed that the lake has the low alkali and soft water. The result of chemical analysis indicated that the pollution is not a major problem now. However it is thought that if the precautions are not taken, the lake would be polluted by the establishment near the lake and negative interventions of human beings and ecological structure of the lake could be destroyed.