Almus baraj gölündeki bazı balık türlerinde görülen metazoan parazitlerin mevsimsel dağılımları
Seasonal distribution of metazoan parasites in fish species found in Almus dam lake
- Tez No: 179611
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE TURGUT NEARY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada Almus Baraj Gölü (Tokat)'nden yakalanan 61 adet Leiciscus cephalus, 3 adet Siluris glanis ve 40 adet Barbus plebejus parazitolojik yönden incelenmiştir. Konak balıklarda, Monogenea, Copepoda ve Cestoda sınıflarına ait olmak üzere 9 parazit türü tespit edilmiştir. Konak balıklarda, L. cephalus'ta Dactylogyrus naviculoides, Dactylogyrus vistulae (Monogenea), Ligula intestinalis (Cestoda) ve Lamproglena sp. (Copepod); S. glanis'te Ancylodiscoides siluri ve Ancylodiscoides vistulensis (Monogenea); B. plebejus'ta D. malleus, Gyrodactylus hemibarbi ve G. elegans (Monogenea) olmak üzere 9 tür parazit bulunmuştur.Leuciscus cephalus'ta dominant parazit türü Dactylogyrus spp.'dir ve enfeksiyon yaygınlığı en yüksek yaz (% 82) ve ilkbahar (% 68) aylarında tespit edilmiştir. Ayrıca sonbahar aylarında %50 enfeksiyon yaygınlığı ile L. intestinalis tespit edilmiştir. Barbus plebejus'ta dominant parazit türü D. malleus 'tur ve enfeksiyon yaygınlığı en yüksek sonbahar aylarında (% 87.5) tespit edilmiştir. Siluris glanis'te ise dominant tür yaz aylarında % 100 enfeksiyon yaygınlığı ile tespit edilen Ancylodiscoides spp. olmuştur.Ayrıca, araştırma sonucu balıkların karın boşluğunda bulunan Ligula intestinalis (Cestoda) türü parazitin enfeksiyon yaygınlığı en yüksek sonbahar aylarında olmak üzere L. cephalus, B. plebejus ve Alburnus orontis'te tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the presence of parasites found on 61 Leuciscus cephalus, 3 Siluris glanis and 40 Barbus plebejus found in Almus Dam Lake (Tokat) were investigated. Eight parasites species were found and described from the class Monogenea, Copepoda and Cestoda. These species are Dactylogyrus naviculoides, Dactylogyrus vistulae (Monogenea), Ligula intestinalis (Cestoda) and Lamproglena sp. (Copepod) found to be infecting Leuciscus cephalus, Ancylodiscoides siluri and Ancylodiscoides vistulensis (Monogenea) were found to be infecting Siluris glanis. Dactylogyrus malleus, Gyrodatylus hemibarbi and Gyrodactylus elegans (Monogenea) were found to be infecting Barbus plebejus.Dactylogyrus spp. were the dominant species infecting Leuciscus cephalus. The highest prevalance was seen in the spring (68%) and in the summer (82%) while in autumn L. intestinalis dominated (50%). D. malleus was the dominant parasite found on B. plebejus with the highest prevalence in the autumn (87.5%). Ancylodiscoides spp. was the dominant parasite found on S. glanis with the highest prevalence in the summer (100 %). Furthermore, Ligula intestinalis was observed in the coelom of L. cephalus, B. plebejus and Alburnus orontis with the highest prevalence during autumn.