Koyunlarda gebeliğin 30 ile 80. günleri arasında farklı seviyelerde beslemenin kuzuların doğum sonrası kas lifi çeşidi ve sayısına etkisi
The effect of maternal nutrition during 30-80 days of pregnancy on post-natal muscle fiber number and types of lambs in ewes
  1. Tez No: 179616
  2. Yazar: UĞUR ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma, koyunlarda gebeliğin orta dönemde (30?80) farklı seviyelerdeki beslemenin doğacak olan kuzuların kas lifi çeşidini, sayısını ve et verimini etkileyip etkilemeyeceğinin belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. Araştırma materyalini, GOPÜ, Ziraat Fakültesi, Zootekni Bölümü Koyunculuk Ünitesinde yetiştirilen Karayaka ırkı koyunlar oluşturmuştur. Denemede 33 baş gebe koyun kullanılmıştır. Bu koyunlar rastgele bölüştürülerek yüksek (Y; n=9), kontrol (K; n=9) ve düşük (D; n=15) olmak üzere üç gruba ayrılmışlardır. Y grubu yaşama payı ihtiyacının 1,7 katı, D grubu yaşama payı ihtiyacının 0,5 katı seviyesinde beslemeye tabi tutulmuşlardır. Besleme muameleleri fetal kas liflerinin farklılaşıp sayılarının arttığı gebeliğin 30 ile 80. günleri arasında gerçekleştirilmiştir. Gebeliğin diğer dönemlerinde ve K grubunda yaşama payı ihtiyacı seviyesinde besleme uygulanmıştır. Doğan kuzular 90. günde besiye alınmış 150. günde kesilip LD ve ST kaslarından örnek alınmıştır. Kasların kasılma kabiliyetlerine göre kas lifi tiplerinin belirlenmesi için ATPase, metabolik tiplerine göre kas liflerinin belirlenmesi için ise SDH boyama yapılmıştır. Analizler sonucunda gebeliğin 30 ile 80. günleri arasında yüksek seviyede beslenen koyunlardan elde edilen kuzuların ST kasında Tip I, Tip IIA ve Tip IIB kas liflerinin sayılarının arttığı (P0,05). Ayrıca ST kasındaki Tip IIB kas lifinin alanını ve LD kasındaki Tip IIA ve Tip IIB kas liflerinin alanını artırdığı tespit edilmiştir (P0,05). Gebeliğin 30 ile 80.
Özet (Çeviri)
Aim of the present study was to determine whether maternal nutrition level during mid-pregnancy (30-80 days of pregnancy) affects postnatal muscle fibre types, numbers and meat production in lambs from these pregnancies during fattening period post weaning. Experimental animals were Karayaka breed sheep housed in GOPU Faculty of Agriculture, Department of Animal Science. A total of 33 pregnant ewes were used and they were allocated randomly into 3 treatment groups; namely high (H; n=9), control (C; n=9) and low (L; n=15). Ewes in H group were fed 1.7 times above maintenance requirements, while those in L were fed 0.5 times below maintenance. Feeding period was from day 30 to day 80 of pregnancy period which is critical for muscle fibre differentiation. During other periods of pregnancy and ewes in C group were fed at maintenance level. Lambs from these ewes were subjected to a standard fattening period on day 90 following weaning and slaughtered on day 150 and muscle samples from LD and ST muscle were collected. These samples were subjected to ATPase and SDH staining to determine contractile and metabolic types of muscle fibers.