Koyunlarda erken gebelik teşhisinde gebelikle ilişkili glikoproteinler (PAG), progesteron (P4) ve transrektal ultrasonografi (USG) yöntemlerinin karşılaştırılması
A comparision of diagnosis of EARLY pregnancy in the sheep via transrectal ultrasound scanning (USG), progesterone (P4)and pregnancy-associated glycoprotein (PAG) assays
  1. Tez No: 750125
  2. Yazar: EMİN AKDENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ KULAKSIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, koyunlarda çiftleşme sonrası (25-30 ve 35.40. günlerde) transrektal USG, P4 testi ve PAG tespiti kullanılarak gebelik teşhisinin doğruluğunu karşılaştırmaktı. Çalışmada, 100 baş ergin koyun kullanıldı. Koyunlara östrus senkronizasyonu uygulaması yapıldı. Östrustaki koyunlara doğal aşım yaptırıldı. Aşımlarından sonraki 25-30 ve 35-40. günlerde koyunlardan kan örnekleri alındı. Alınan kan örneklerinden progesteron ölçümü ve PAG ölçümleri yapıldı. Aynı dönemlerde transrektal USG ile gebelik tanısı yapıldı. Ultrasonografik muayene sonuçları altın (gold) standart olarak kullanıldı. 98 koyun üzerinden yapılan değerlendirmede 74 koyun gebe 24 koyun ise gebe değildi. Yine Ultrasonografik muayene referans yöntem olarak kullanıldığında, 25.30. günlerde serum progesteron ölçümü ve PAG-ELISA kitinin sensitivite, spesifite, pozitif prediktif değer, negatif prediktif değer ve doğruluk oranları sırasıyla % 98,6 % 54,1 %86,9 % 92,8 %87,7 ve %78,3 %87,5 %95 %56,7 % 80,6 olduğu belirlendi. 35.40. günlerde serum progesteron ölçümü ve PAG-ELISA kitinin sensitivite, spesifite, pozitif prediktif değer, negatif prediktif değer ve doğruluk oranları sırasıyla oranlarının sırasıyla %97,2 %58,3 %87,8 %87,5 %87,7 ve % 94,5 %75 %92,1 %81,8 %89,7 olduğu belirlendi. Sonuç olarak, transrektal USG ile koyunlarda gebeliğin 25-30. ve 35-40 günlerinde yüksek doğrulukla ve güvenli sonuçlar elde edilmiştir. Ultrasonografik muayene referans yöntem olarak kullanıldığında çalışmada progesteron sonuçlarından 25-30. ve 35-40. günlerinde yüksek sensivite ve düşük spesifite belirlenmiştir PAG sonuçlarında 25-30. günlerde testin sensivite ve spesifitesinin düşük ancak 35.40 günlerde testin sensivite ve spesitesinin yüksek olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study was to compare the accuracy of pregnancy diagnosis using transrectal USG, P4 test and PAG detection after mating (25-30 and 35.40 days) in sheep. For this purpose, in the study, 100 multiparous ewes were used. For induction of Oestrus, synchronization was applied to the ewes and natural mating was performed to the ewes in the oestrus. Blood samples were collected on days 25-30 and 35-40 after mating to determine P4 and PAG concentrations. Transrectal USG examinations were performed at the same. Ultrasonographic examination results were used as the gold standard. There were 74 pregnant ewes and another 24 non-pregnant. When ultrasonographic examination is used as a reference method, 25-30 days after breding, For serum progesterone measurement and PAG-ELISA kit, the sensitivity, specificity, positive predictive value, negative predictive value rates were determined as % 98,6 %54,1 %86,9 %92,8 %87,7 , and %78,3 %87,5 %95 %56,7 %80,6 , respectively. 35-40 days after breding, for serum progesterone measurement and PAG-ELISA kit, the sensitivity, specificity, positive predictive value, negative predictive value rates were determined as 91.18%, 93.90%, 92.54%, 92.77%, and 94.12%, 80.49%, 80%, 94.29%, respectively. In conclusion, 25-30 and 35-40 days of pregnancy in ewes with transrectal USG high accuracy and safe results were obtained. High sensitivity and low specificity were determined from the progesterone results. For PAG-ELISA kit. It was determined that the sensitivity and specificity were low on days 25-30, but the sensitivity and specificity of the test were high on days 35-40.