Ülkemizde kuş gribi görülmesinden sonra Tokat ili köy tavukçuluğunun durumu
Lillage poultry production in tokat province after avian influenze case in Turkey
- Tez No: 179617
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ŞEKEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmada kuş gribinden sonra Tokat İlinde Köy Tavukçuluğunun yapısı araştırılmıştır. Araştırmada Tokat ili 5 alt yöreye ayrılmış ve 153 işletmede yüz yüze görüşülerek anket uygulanmış ve şu sonuçlar bulunmuştur; Tokat İli Köy tavukçuluğu yapan işletmelerde ortalama 8,69 adet kanatlı ve 8,59 adet tavuk bulunmaktadır. Köy tavukçuluğu yapan işletmelerin %87,07'si sadece beyaz ve kahverengi tüylü tavukları yetiştirmeyi tercih ettikleri saptanmıştır (P0,05) kullandıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, after bird flu, the village hen farming in Tokat province has been investigated. A survey was applied to 153 randomly selected farmers of 5 subdistricts in Tokat province, and the following results have been found; There have been the mean values of poultry and chicken, 8.67 and 8.59 respectively in village hen farms, Tokat.