Depresif hastaların eritrosit membran fosfolipid komposizyonunun araştırılması
Investigation of erythrocyte membrane phospholipids composition of depressive patients
  1. Tez No: 179621
  2. Yazar: MERYEM DUMANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMETTİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalısmada depresif hastaların eritrosit membran fosfolipid kompozisyonuarastırılmıstır. Bu amaçla; ilaç kullanmayan 30 kisilik depresif hasta grubundan ve 30saglıklı, gönüllü kontrol grubundan kan örnekleri alınmıstır. Kan numuneleri alındıktansonra eritrosit paketi hazırlanmıstır. Bu paketten 0.5 ml alınarak eritrosit sayımıyapılmıstır. Sayımı yapılan paketten Rose-Oklander metoduyla lipidler ekstrakteedilmistir. Bu ekstraksiyon kullanılarak iki yönlü nce Tabaka Kromatografisi (TLC) ilefosfolipidler belirlenmistir. Fosfolipid standartları kullanılarak major fosfolipidlerdenfosfatidilkolin (FK), fosfatidiletanolamin (FE), fosfatidilserin (FS) ve sfingomiyelinin(SM) yerleri tesbit edilmistir. Membranda yer alan fosfolipid miktarlarını belirlemekiçin her bir örnege fosfor tayini yapılmıstır. Hasta gruplarında tüm major fosfolipidmiktarlarında hastalıga baglı olarak bir azalma gözlenmistir.
Özet (Çeviri)
In this research, the erythrocyte membrane phospholipids composition of depressivepatients were investigated. To pursue this goal, blood samples were taken from 30depressive patients who don?t use medication and 30 healthy volunteers, control subject.After blood samples were taken, erythrocyte package were prepared. 0.5 ml of samplewas taken from this package, and then, erythrocyte count was done. Lipids wereextracted from the counted packets using Rose-Oklander method. By using thisextraction, two-sided TLC and PL were determined. To determine the PL quantitiesplaced in membrane, each samples phosphorus indication was found and The positionof major phospholipids such as PC, PE, PS, ve SM were determined by using PLstandarts. To determine the amounts of phospholipids in the membrane, phosphorsassignment have been done for each sample. A decrease was observed in the amountsof all major phospholipids in the group of patients depending on the disease.