Agate ve kemmererite minerallerinin lüminesans özelliklerinin incelenmesi
The luminescence properties of agathe and kemmererite minerals are investigated
- Tez No: 179631
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜKSEL KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada Agate ve Kemmeretite minerallerinin lüminesans özellikleri incelenmiştir. Öncelikle Tübitak Marmara Araştırma Merkezi Malzeme Enstitüsü tarafından SEM/EDS cihazı kullanılarak minerallerin kimyasal analizleri yapılmıştır. Celal Bayar Üniversitesi Lüminesans Araştırma Laboratuarında bulunan RA94 TLD Reader Analyser sistemi kullanılarak bu minerallerin lüminesans özellikleri incelenmiştir ve Termolüminesans (TL) spektrumları alınmıştır. Tüm spektrumlar ısıtma hızı sırasıyla 2, 5, 7, 10 oC/s olacak şekilde her ısıtma hızı için beş farklı sürede 1, 3, 5, 7, 10 `ar dakikalık X-ışınına maruz bırakılma süresi sonucunda50 ? 400 oC sıcaklık aralığında alınmıştır.Sistemde kullanılan X-ısını tüpü su soğutmalı tek fazlı Machlett OEG-50A lik bir tüptür. Deneysel çalışmalarda uygulanan voltaj 30kV ve akım 15mA dir. Bu değerler hem olası elektriksel boşalımla tüpe zarar vermemek hem de güvenli çalışma doz seviyesini aşmamak amacıyla seçilmiştir.Ayrıca Agate ve Kemmererite minerallerinin 300 - 700nm aralığında görünür bölgede optiksel absorbsiyonlarını incelemek amacıyla Celal Bayar Üniversitesi Lüminesans Araştırma Laboratuarında bulunan Perkin Elmer Lambda 950 UV/VIS/NIR spektrofotometre sistemi kullanılmıştır.Bahsedilen tüm ölçümler ve elde edilen bütün veriler AXUM grafik programı kullanılarak spektrum şekline getirilmiştir ve grafikleri çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the lüminescence properties of the Agate and Kemmererite minerals have been investigated. Using the instrument of SEM/EDS, the chemical analysis of minerals has been done by TUBITAK Marmara Research Center, Material Enstitute. The lüminescence properties of these minerals have been studied by the RA94 TLD Reader Analyzer in the Lüminescence Research Laboratory of Celal Bayar University and the thermolüminescence (TL) spectra have been obtained. All spectra within the temperature range of 50 ? 400 0C have been taken for heat rates of 2, 5, 7, 10 0C/s which are obtained as a result of the exposure of minerals to X-rays within time periods of 1, 3, 5, 7, 10 minutes, respectively.The X-rays tube used in the system is a monophase Machlett OEG-50A tube with water cooling. The applied voltage and current in the experiment are 30kV and 15mA. These values have been selected in order not to damage the tube with electrical discharge and not to exceed the safety dose level.Moreover, with the purpose of studying optical absorption of the Agate and Kemmererite minerals in visible region with the wavelenght of 300 ? 700nm the spectrometer system with the instrument of the Perkin Emler Lambda 950 UV/VIS/NIR in the lüminescence Research Laboratory of Celal Bayar University has been used.All measurements and experimental data obtained have been prepaired in the spectrum form and plotted by using the AXUM programme.