Sürtünme ve aşınma test cihazı tasarımı ve imalatı
Design and production of friction and wear testing device
  1. Tez No: 179632
  2. Yazar: RECEP URUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENVER ATİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada sunulan pim-disk ve gidip-gelme modellerinde tasarlanıp imal edilen tribotest cihazları, sürtünme katsayısının deney sırasında sürekli ölçülebilmesine imkân vermektedir. Normal yükleme 0-500 N arasında hassas olarak ayarlanabilmekte ve dijital olarak görüntülenebilmektedir. Kayma hızı da geniş aralıkta değiştirilebilmektedir. Deneyin her aşamasında numune yüzeylerinin birbirlerine paralel olarak kalması sağlanabilmektedir.Pim yerine aşınması ihmal edilebilecek, örneğin seramik/karbür bilye veya pimler kullanılırsa, numunenin aşınma kaybı mikron mertebesinde deney sırasında sürekli olarak ölçülebilmektedir.Tribotest cihazlarında bütün parametreler bilgisayar yardımıyla kontrol edilebilmektedir. Sürtünme kuvveti ve normal kuvvet hassas olarak ölçülebilmekte ve alınan dijital bilgiler bilgisayara iletilmektedir. Tribotestlere uygun olarak yazılan bilgisayar programıyla sürtünme katsayısı-sürtünme yolu/zamanı sürekli kaydedilmekte ve grafik olarak elde edilebilmektedir.Tribotest cihazlarında farklı özelliklere sahip numuneler üzerinde sürtünme-aşınma deneyleri yapılmış, bu deneylerde cihazların sağlıklı ve tekrarlanabilir tribotestler yapabildiği kanıtlanmıştır. Elde edilen deney sonuçları da literatüre paraleldir.
Özet (Çeviri)
İn this study, tribotesting devices designed and produced in pin on disk and receiprocator models allow us to measure friction coefficient continually during experiments. Normal load can be sensitively regulated between 0-500 N. and digitally monitorized. Slide speed can also extensively be changed. In every step of the experiment, parallel alignment of the surfaces to each other can be provided.If ceramic carbide ball or pins are used instead of pin, wear lost of samples can be continually measured during experiments to the degree of micron.In tribotest devices all parameters can be controlled with the aid of computer. Friction force and normal force can be measured sensitively by getting digital informations transferred computer. Friction coefficient-friction way/time can be recorded and obtained graphically by computer program suitable for tribotest.In tribotest devices, friction-wear experiments have been carried out on samples having different properties in these experiments, it has been provided that devices can produce healthy and reproducible tribotests. Results of experiment obtained were parallel to corresponding literature.