Betonarme kirişlerin CFRP, çelik ve betonarme levhalarla taşıma gücünün arttırılmasının incelenmesi
Increasing the load carrying capacity of reinforced concrete beams with CFRP, steel and RC plate
  1. Tez No: 179634
  2. Yazar: TUFAN SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED D. TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada betonarme kirişlerin CFRP, çelik ve betonarme levhalarla taşıma gücünün arttırılması incelenmektedir. Bu üç farklı malzemenin kiriş güçlendirmesinde kullanılmasının olumlu yahut olumsuz özellikleri anlatılıp birbirleriyle birçok bakımdan kıyaslanmaları yapılmıştır.Taşıma gücünü arttıran bu ek levhaların kirişle olan birleşimleri anlatılmaya çalışılıp moment ve kesme dayanımı için birleşme konumları tarif edilmeye çalışılmıştır. Yapılan sayısal uygulamada kirişlerin ilk yüksüz ve ilk yüklü halinde aynı düzey güçlendirme için hesap yolları geliştirilip, kullanılan malzeme sarfiyatı incelenmiştir. Kirişlerdeki ilk yükün güçlendirme düzeyini olumsuz etkileyerek malzeme sarfiyatını arttırdığının farkına varılıp konu ile ilgili sayısal çalışmalar yapılarak bu durum açıklanmaya çalışılmıştır. Sonunda ise her ilk şekil değiştirme için 3 güçlendirme elemanın davranışları sayısal olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, it is aimed to increase the load carrying capacity of reinforced concrete beams. The materials used for strengthening are concrete, steel and CFRP (Carbon fiber reinforced plastic). In increasing of reinforced concrete beams the comparison of these tree materials is made. The ways of combination of these materials with the beams are explained. In the numerical examples for strengthening of the beams when the beam with no initial load and with initial load cases are considered. Due to these cases, the methods of calculations are given. When the uninitial strains exist on the beams, the behaviors of the beams are considered numerically.