Minuartia anatolica (Boiss.) woron. var. anatolica ve M. pestalozzae (Boiss.) bornm. türleri üzerine morfolojik, karyolojik ve palinolojik bir çalışma
Morphological, karyological and palinological investigation of Minuartia anatolica (Boiss.) woron. var. anatolica and M. pestalozzae (Boiss.) bornm.
- Tez No: 179635
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Türkiye için endemik olan Minuartia anatolica (Boiss.) Woron. var. anatolica ve M.pestalozzae (Boiss.) Bornm. taksonlarının üzerine morfolojik, karyolojik ve palinolojik birarastırma yapılmıstır. Taksonların deskripsiyonları genisletilmistir. Taksonlara ait yayılıs alanlarıbelirlenerek GPS verileri kayıt altına alınmıstır. Taksonlara ait detaylı morfolojik çizimler vefotograflar çalısmaya eklenmistir. Polenler ve tohumlar taramalı elektron mikroskobu (SEM) ileincelenerek fotograflanmıstır. Aseto-orsein ezme preparat metodu ile somatik kromozom sayıları2n=30 olarak tespit edilmistir. Temel sayı x=15 olarak belirlenmistir. Çalısmalar sonundataksonların birbirine yakın olmadıgı anlasılmıstır. Her takson için çalısılan tüm kriterler tablolarhalinde ifade edilerek tehlike durumları tekrar gözden geçirilmistir.
Özet (Çeviri)
Morphologic, palinologic and karyologic research of Minuartia anatolica (Boiss.) Woron.var. anatolica and M. pestalozzae (Boiss.) Bornm. endemic for Flora of Turkey were studied.The descriptions of the taxa have beeen expanded. The spreading locations of taxa in Turkeyhave been determined and these locations with GPS data have been recorded. The drawingsand photographs of taxa samples have been firstly presented via this study. The polen grainsand seeds belonging to taxa samples have been taken photographs via scanninig electronmicroscope (SEM). Chromosome number of anatolica (Boiss.) Woron. var. anatolica and M.pestalozzae (Boiss.) Bornm. have been determined as the same, 2n=30. The basicchoromosome number is x=15. At the end of our study, the taxa aren?t close to each other havebeen understood. All properties belonging to taxa have been summerized in tables and dangercriterions of the taxa have been checked.