Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde tarımsal sulama ve su yönetimi sorunları
Agriculture irrigation and water management problems in Turkish Republic of Northern Cyprus
  1. Tez No: 179652
  2. Yazar: TUBA BURÇAK GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMETTİN ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti su sıkıntısı çeken ülkelerden birisidir. Bunun temel nedeniada ikliminin kurak ve yarı kurak olmasıdır. Kıbrıs'ta kışlar ılık ve yağışlı, yazlar ise sıcak ve kurakgeçmektedir.Yıllık yağış 457.3 mm'dir .Kıbrıs yarı kurak iklime sahip ve düzenli yağış alamamaktadır. Tarımda su önemli bir faktörolup, su kaynaklarının esası yağışa dayanır. Temel su kaynaklarını yer altı su kaynakları oluşturmaktave kaynaklarda son 25 yılda ciddi bir düşüş görülmektedir. Zaman zaman deniz suyu yer altı suaküferlerine geçiş yapmakta bu da su kalitesinde sorun oluşturmaktadır. K.K.T.C.'de yıllık supotansiyeli 107 milyon m3 olup kullanılabilir su potansiyeli 97 milyon m3/yıl'dır. Bu miktarın 80milyon m3'ünü yeraltı suyu ve pınarlar, 17 milyon m3'ünü ise yüzey su kaynakları oluşturmaktadırKKTC'de günlük yaşamda tarım önemli bir yer tutmaktadır. Ülke nüfusunun yaklaşık %40.4'ü tarımsal bölgede yerleşmiş olup çalışan nüfusun %14.50'si tarım sektöründe istihdamedilmiştir. Yıllık ihracatın %41'lik kısmını tarım ürünlerinin oluşturması ülkedeki tarım potansiyelinive önemini ortaya koymaktadır. Aynı şekilde KKTC'nin 329.890 hektarlık toplam alanının 187.168hektarlık kısmını tarım arazileri oluşturmaktadır. KKTC'nin iklim şartları, su kaynakları varlığı,tarımsal arazi varlığı ve sulu tarım potansiyeli dikkate alındığında, bölgedeki toprak su kaynaklarınındoğru bir planlama ve akılcı bir uygulamayı esas kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkish Republic of Northern Cyprus (TRNC)is one of the limited water resourcescountries. The main reason of water scarcity is that the island has semi-arid and arid climaticcondition. The Cyprus is warm and rainy in winter and hot and arid in summer.The rainfall is not uniform during the year due to arid climatic conditions. The water is vitalimportant factor in agriculture and depends on precipitation. The main water resources atCyprus are ground water sources and there is seriously depletion in past 25 years. Sea watersometimes reaches the ground water and causes water quality problem . The annual waterpotential of TRNC is 107 million m3 and 97 million m3 of this is available which of 80million m3 ground water and spring and only 17 million m3 of surface water resources.Agriculture plays very important role in TRNC. Approximately 40.4 % of thepopulation are at rural areas and 14.50% of deals with agriculture. The agricultural export ofTRNC is 41% so it is the proof of importance and potential of agriculture at the country. Thetotal land of TRNC is 329.890ha and which of 187.168 ha arable land . In consideringclimatic conditions, water and soil potential, good management of soil and water resources arevery important in TRNC.