Sakarya havzasındaki bazı akarsularda debi eğilimlerinin belirlenmesi
Determination of trends of some streamflows in Sakarya basin
  1. Tez No: 179683
  2. Yazar: PAKİZE SEMA KURUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAZLI ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Hayat için gereken en önemli maddelerden biri olan suyun, ihtiyacı karşılayacak şekilde temin edilmesi gerekir. Su ihtiyacı yer üstü ve yer altında bulunan kaynaklardan sağlanır. Bunun için su kaynakları veriminin bilinmesi gerekir. Genellikle su ihtiyacının çok büyük bir kısmı akarsulardan karşılanır. Buna bağlı olarak, ülkemizde akarsuların verimlerinin zaman içindeki değişimlerinin belirlenerek suyun daha etkin kullanımı sağlanır. Çalışmada Sakarya havzasında seçilen 12 akım gözlem istasyonunda ölçülen debilerinin eğilimleri belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla, söz konusu akım gözlem istasyonlarında ölçülen debilerden aylık ortalama, yıllık maksimum ve yıllık minimum verileri kullanılmıştır. Aylık ortalama debilere Mann-Kendall ve mevsimsel Kendall, yıllık maksimum ve minimum debilere ise Mann-Kendall eğilim testleri uygulanmıştır. Yıllık maksimum ve yıllık minimum debilerin zamana göre değişimleri grafik halinde gösterilmiştir. Ayrıca yaş ve kurak süreler hareketli ortalama yöntemi ile belirlenerek, zamana göre değişimi grafikler halinde gösterilmiştir. Uygulanan Mann-Kendall testi sonucunda 1203, 1223, 1224 numaralı akım gözlem istasyonlarında azalan yönde eğilimin görüldüğü, 1219, 1249 numaralı akım gözlem istasyonlarında ise artan veya azalan eğilimin görülmediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Water is one of the most important elements for human life and it must be provided for life necessities. The water requirement is supplied from the surface and groundwater resources the yields of the water resources must be known in order to provide for water allocations. Related to it, by determining the changes of rivers fertility in our country within time, effective use of water is provided. In this study, it has been determined that trends for discharges measured twelve streamflow gauging stations selected in Sakarya Basin. The data set of the monthly average, annual maximum and minimum discharges have been used for this purpose. Mann-Kendall and Seasonal Kendall trend tests have been applied for the discharges of the monthly average, and Mann-Kendall test were also applied for the discharges of annual maximum and minimum. The graphs of the variation of this data set were showed. The wet and dry periods were determined with moving average method and its results have been stated as the graph. Due to, the results of the research, it can be concluded that the decreasing trend for numbered 1203, 1223, 1244 streamflow gauging stations and it was no trend for numbered 1219 and 1249 ones according to the Mann-Kendall test.