Ankara'da kentsel donatıların peyzaj planlama ve tasarımı açısından analizi ve değerlendirilmesi
The analysis and evaluatıon of the urban equipmnets-in- Ankara with respect to landscape planning and designing
- Tez No: 179682
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN BAŞAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kentsel donatılar, insan ile doğa arasındaki ilişkiyi dengelemede ve kent yaşam koşullarının iyileştirilmesinde önemli bir konuma sahiptir. Çeşitli sosyal ve rekreasyonel aktivitelere sahip olan kentlerde, kentsel donatılar bu aktivitelerin geliştirilmesinde önemli alanlardır. Aynı zamanda kentsel donatılar, kentin geçmişi ve geleceği arasında ilişki kuran, kente kimlik kazandıran mekanlardır.Kent konforunun artırılması ve insan yaşamının zenginleştirilmesi için önemli olan kentsel donatıların Ankara Kentinde irdelenmesi amacıyla gerçekleştirilen bu tez çalışması, kentli tarafından bilinen ve yoğun bir şekilde kullanılan, aynı zamanda kentin kimlik özelliklerini taşıyan kentsel donatı alanlarını kapsamaktadır. Bu donatıların bulunduğu çevreye katkıları ve mekan ölçeğinde tasarım objeleri değerlendirilmiştir.Elde edilen bu değerlendirme sonucunda seçilen kentsel donatıların kent bütünü içinde yaşam kalitesi, sürdürülebilirlik, ekolojik ve kimliksel özellikleri analiz edilip öneriler sunulmuştur. Ankara'da bulunan kentsel donatıların daha çok kentli tarafından kullanılabilmesi ve tasarım objelerinin geliştirilebilmesi bu öneriler kapsamındadır. Planlama aşamasında hedeflenen politikaların peyzaj mimarlarının da katkılarıyla belirlenmesi önerilmiştir.İnsan faktörünün etkisiyle ortaya çıkan ve gelişen kentsel donatılar, sürekli değişim içinde olan kentlileşme sürecinde yerini almalı, bu alanların gelecek nesillere taşınmasına özen gösterilmelidir. Kent içinde bulunan ve kent konforu için bulunması gerekli kentsel donatılar tespit edilmelidir. Böylece kent yaşamı zenginleşirken insan, yeşil, yapı ilişkisi de kurulacaktır.
Özet (Çeviri)
Urban equipments have important roles on the improvement of urban lifestyle and the stabilization of human-nature interactions. In cities with diverse social and recreational activities, urban equipments are crucial settings in supporting these activities. At the same time, urban equipments are places that bring identity to the city and develop relations between the city?s past and future.This study examines Ankara?s urban equipments, which are important to improve the urban comfort and to prosper human life, and comprises urban equipment settings that are heavily used and known by the citizens, and at the same time conveys urban identity. Furthermore, the study evaluates the contribution of these equipments to the places they are located and assesses design objects spatially.As a result of this evaluation, quality of life, sustainability, ecological and identity characteristics of the selected urban equipments are analyzed, and then, proposals are presented. Ankara?s urban equipments which can used by the citizens and developed design objects are these suggestions included. In the planning stage, landscape architect?s determination of additions, target politics are proposed.Urban equipments, which emerge and are developed by human factors, should take part in the continuously evolving urbanization process; we should care to sustain these settings for future generations. Equipments that are located inside the cities and that are necessary for the urban comfort must be determined. In this manner, urban life will prosper, and user, green space and building interactions will be established.