Hayvansal üretim yapılarında kullanılan taşıyıcı sistemlerin ekonomik yönden karşılaştırılması
Economical comparison of structural frames for livestock buildings
- Tez No: 179684
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN OLGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın amacı, süt ve besi sığırı ahırları ile kümeslerin çatı konstürüksiyonunda kullanılan taşıyıcı sistemlerin ekonomik olarak karşılaştırılmasıdır.Çalışmada hayvansal üretim yapılarında kullanılan planlama sistemleri dikkate alınarak, farklı açıklıklar için değişik örgü tiplerinde; çelik ve ahşap kafes kirişler, çelik çerçevelerle ilgili çözümler yapılmıştır. Taşıyıcı sistemlerde kaplama malzemesi olarak; galvanizli sac, alüminyum sandviç, eternit ve kiremit seçilmiştir. Taşıyıcı sistemlerin statik çözümleri Sap2000 yazılım programı kullanılarak yapılmıştır. Sistem maliyetlerinin belirlenmesinde 2007 yılı Bayındırlık Bakanlığı inşaat birim fiyatları kullanılmıştır.Çalışmada, çelik ve ahşap kafes kirişler, çerçeveler ekonomik yönden karşılaştırılmış, hayvansal üretim yapılarına uygun ekonomik taşıyıcı sistemler belirlenmeye çalışılmıştır.Sonuç olarak, 1460 cm ye kadar olan açıklıklarda kafes kirişlerin, daha büyük açıklıklarda da çerçevelerin daha ekonomik taşıyıcı sistemler olduğu ve çerçevelerde açıklık sayısının maliyetle orantılı olmadığı görülmüştür. Kafes kirişlerde ve çerçevelerde ekonomik taşıyıcı sistem olarak açıklık ve yükleme durumlarına göre farklı tipler öne çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare the supporting systems used in the structural construction of the roof of dairyand beef cattle barns and poultr houses from an economic point of view.In this study, solutions that are dedicated to steel and wooden cage rafter and steel frames are proposed by taking the planning systems used in animal production into consideration. Sheet iron with galvanization, aluminium sandwich,eternit and brick are chosen as cover material for supporting systems. Supporting system?s static solutions are implemented by a software, Sap2000. System cost determination is based on Ministry of prosperty?s constructional unit prices in 2007.In this study, wooden cage rafters and frames are compared on an economic basis and economic supporting systems that tends to fit animal production are determined.Finally, it is determined that trusses are more economical supporting systems for the gaps that are up to 1460 cm, whereas the frames are more economical for bigger gaps. Besides it can be said that the number of gaps is not proportional to the cost of supporting systems. Different types of supporting systems can be proposed as more economical solutions for cage rafters and frames when the gap and loading conditions are taken into account.