Monokromatik yeşil ışık uyarımı ve in ovo vitamin e uygulamasının etlik piliçlerde embriyonik gelişim, civciv kalitesi ve çıkış özellikleri üzerine etkileri
The effect of in-ovo vitamin e administration under monochromatic green light stimulation on embryonic development and hatching performance in broilers
  1. Tez No: 599983
  2. Yazar: BRIAN TAINIKA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZER HAKAN BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Ticari kanatlı üretiminde kuluçka performansı ve civciv kalitesi üretim maliyetininim yanı sıra verim üzerinde de belirleyici bir role sahip olup, sürdürülebilir üretimin ön koşuludur. Bugüne değin kuluçka performansı ve civciv kalitesini iyileştirmek adına çok sayıda araştırma yapılmış olup, son elli yılda bu alanda önemli kazanımlar elde edilmiştir. Sektördeki ortalama kuluçka randımanı %85-90, yaşama gücü ise %90-95 düzeyine ulaşmış olup, yeni araştırmalar ile teorik limitlere yaklaşılmıştır. İn ovo besleme ve monokromatik aydınlatma performans ve kalite artışı adına farklı yöntem ve teknolojileri başarıyla uygulamakta olan kuluçka sektörünün en yeni ve teknik uygulamalarından biri olup henüz ticari olarak uygulanan yöntemler değildir. 10 yılı aşkın süredir yapılan araştırmalarla test edilen bu yöntemlerin etki mekanizmaları iyi bilinmekle birlikte, her iki yöntemin birlikte kullanımına ilişkin olarak henüz yeterli çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada, monokromatik yeşil ışık uyarımı ve in ovo vitamin E uygulamasının etlik piliçlerde embriyonik gelişim, civciv kalitesi ve çıkış özellikleri üzerine etkileri incelenmiş olup, meta analizi yöntemine dayalı olarak 55 farklı deneysel araştırma makalesinden elde edilen verilerin karşılaştırmalı istatistiki analizi sonucunda ulaşılan bulgular güncel literatürler ışığında yorumlanmıştır. Monokromatik yeşil ışık uyarımı civciv ağırlığı ve kuluçka performansı bakımından gruplar arasında önemli bir değişim saptanamamış (P>0.05) ancak, çıkış zamanı önemli düzeyde azalmıştır (P0.05). Elde edilen bulgular her iki yöntem ile de ticari olarak olumlu sayılabilecek ilerlemeler kaydedilmekle birlikte, elde edilen sonuçların bu yöntemlerin bilimsel olarak önerilmesi ve ticari olarak kullanımının yaygınlaşması adına yeterli olmadığını göstermiştir. Bu nedenle bu konudaki çalışmaların sürdürülmesi, özellikle de her iki yöntemin birlikte veya destekleyici diğer yöntemler ile birlikte test edilerek ikili veya üçlü interaksiyonlarının araştırılmasında yarar vardır.
Özet (Çeviri)
In commercial poultry production, hatchability and chick quality have a decisive role in yield as well as production cost and are a prerequisite for sustainable production. To date, numerous researches have been made to improve hatching performance and chick quality, and significant gains have been made in this field over the last fifty years. The average hatching efficiency in the sector has reached 85-90% and the survival rate has reached 90-95%, and the theoretical limits have been approached with new researches. In ovo feeding and monochromatic lighting have not been commercially applied methods yet they are one of the newest technical applications of the hatchery industry that has successfully applied different methods and technologies to improve performance quality. Although the mechanisms of action of these methods, which have been tested for more than 10 years, are well known, there are not enough studies on the use of both methods together. In this study, the effects of monochromatic green light stimulation and in ovo vitamin E application over embryonic development, chick quality and hatching performances in broiler chickens were investigated and the findings obtained from 55 different experimental research articles based on meta-analysis method were interpreted in the light of current literature . There was no significant difference between the groups in terms of chick weight at hatch and hatching performance under monochromatic green light stimulation (P> 0.05), but hatching time was significantly reduced (P 0.05). The results obtained show that although both methods can be considered as commercially positive, the results obtained are not sufficient for the scientific proposition and widespread use of these methods. For this reason, it is useful to continue the studies on this subject, especially in order to investigate both or triple interactions by testing both methods together or with other supporting methods.