Ak keçilerde tiroid hormonlarının değişimi
Change of thyroiid hormones in white goats
- Tez No: 179710
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSEL DELLAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Bölümü
- Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmada 15 baş dişi Akkeçi'de T4 (Tiroksin) ve T3 (Triiyodotironin) hormonunun 1 yıl süresince ve farklı fizyolojik dönemlerdeki değişimleri araştırılmıştır. Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim ve Kasım aylarında T4 ve T3 hormonunun genel ortalamaları sırasıyla 100.60±11.00 ng/dl ve 4.66±0.358 µg/dl; 56.00±6.59 ng/dl ve 3.11±0.359 µg/dl; 103.27±7.30 ng/dl ve 5.22±0.256 µg/dl; 95.87±5.14 ng/dl ve 5.14±0.370 µg/dl; 91.67±5.36 ng/dl ve 3.36±0.181 µg/dl; 64.00±3.75 ng/dl ve 2.89±0.132 µg/dl; 89.67±4.55 ng/dl ve 3.36±0.126 µg/dl; 88.80± 6.42 ng/dl ve 3.49±0.191 µg/dl; 78.07±6.11 ng/dl ve 3.53±0.227 µg/dl; 96.07±4.96 ng/dl ve 4.03±0.114 µg/dl; 99.27±7.76 ng/dl ve 4.21±0.199 µg/dl; 96.40±7.77 ng/dl ve 4.04±0.305 olarak belirlenmiştir. Bu değerler bakımından ay ve yaş faktörü arasındaki interaksiyonlar istatistik olarak önemsiz bulunmuştur. Araştırmada çevre sıcaklığı, nem değeri ve sıcaklık-nem indeksi değişimi ile T4 ve T3 hormonu değişimi arasındaki ilişkiler de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, T4 (Thyroxine) and T3 (Triiodothyronine) hormone changes in fifteen heads of female White Goats were studied during different physiological periods in one year. The general means of T4 and T3 hormones in December, January, February, March, April, May, June, July, August, September, October and November were found as 100.60±11.00 ng/dl and 4.66±0.358 µg/dl; 56.00±6.59 ng/dl and 3.11±0.359 µg/dl; 103.27±7.30 ng/dl and 5.22±0.256 µg/dl; 95.87±5.14 ng/dl and 5.14±0.370 µg/dl; 91.67±5.36 ng/dl and 3.36±0.181 µg/dl; 64.00±3.75 ng/dl and 2.89±0.132 µg/dl; 89.67±4.55 ng/dl and 3.36±0.126 µg/dl; 88.80± 6.42 ng/dl and 3.49±0.191 µg/dl; 78.07±6.11 ng/dl and 3.53±0.227 µg/dl; 96.07±4.96 ng/dl and 4.03±0.114 µg/dl; 99.27±7.76 ng/dl and 4.21±0.199 µg/dl; 96.40±7.77 ng/dl and 4.04±0.305 respectively. The interactions between month and age factor with respect to these values were not significant. In this research the relation ships between T4 and T3 hormone changes and environmental temperature, humidity, temperature-humidity index were also investigated.