Mekanizmaların sonlu elemanlar yöntemiyle dinamik analizi
Dynamic analysis of mechanisms with finite elements method
  1. Tez No: 179732
  2. Yazar: SABRİ İLKSÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CİHAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada üç çubuk mekanizmalarından elastik biyelli krank-biyel mekanizmaları ağırlıklı olarak incelenmiştir. Öncelikle mekanizma hareketinde biyelin elastik olmasından dolayı meydana gelen deformasyon sonucu biyelin uç noktalarında oluşan yer değiştirmelerden faydalanarak hız ve ivme denklemleri elde edilmiştir. Lagrange denklemleri yardımıyla rijitlik ve kütle matrisleri bulunmuştur. Teorik olarak bu denklemlerin elde edilmesinden sonra ADAMS bilgisayar programı yardımıyla önce üç çubuk mekanizması daha sonra çekiç-kol mekanizması üzerinde analizler yapılmıştır. Bu mekanizmaların hareketleri sırasında doğal frekanslarında ve mod şekillerinde olan değişmeler incelenmiş ve gerilme analizleri yapılmıştır.Sonuç olarak çekiç-kol mekanizması üzerinde çalışılırken izleyici uzunlukları ve çekiç kütlesi değiştirilerek analiz yapılmış ve oluşan farklılıklar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, crank-coupler mechanisms with elastic coupler are investigated mainly in three bar mechanisms. First of all, velocity and acceleration equations are obtained by using the displacement which occurs as a result of deformation that occurs from elasticity of coupler in mechanism transaction. Lagrange equations are used to obtain stiffness and mass matrices. After obtaining these equations theorically, three bar mechanism and hammer-bar mechanism are analysed by using ADAMS software. Under effects of the variation of bar length and head mass, mode shapes, natural frequencies and stresses are investigated.In conclusion, during the investigation of hammer-bar mechanism, analysis is made by changing follower lengths and hammer masses and occuring differences are compared.