Yeşil alanların kentsel alan değerine etkisinin estetik, ekonomik ve sosyolojik açıdan analizi: Isparta Çayboyu mevkii örneği
Aesthetical, economical and sociological examinations on effects of urban green spaces on urban land values: Çayboyu-Isparta case study
- Tez No: 179749
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HALİL ÖZGÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bölümü
- Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, kentsel alanda yeterli nitelik ve nicelikte yeşil alan ayrılarak doğaya daha çok yer verilmesinin uzun vadede mevcut alanlara daha çok değer kazandıracağı ve kent halkının yaşam kalitesini yükselteceği tezini Isparta kenti Çayboyu Mevki örneğinde ortaya koymayı amaçlamaktadır. Öncesinde kendi haline terkedilmiş, kötü görünümlü bir dere yatağı koridoru olan Çayboyu daha sonra Isparta Belediyesinin gerçekleştirdiği dere ıslah ve peyzaj çalışmaları ile Isparta kentine yeşil alan olarak kazandırılmış ve hâlihazırda Isparta'nın en popüler mevkilerinden birisi haline gelmiştir.Çalışmada alanın dönüşümden önceki ve sonraki durumları elde edilen veriler ışığında karşılaştırılmış alanın eski ve yeni görünümleri ortaya konularak estetik açıdan, alandaki arazilerin ve binaların eski ve yeni değerleri ortaya çıkartılarak ekonomik açıdan ve yine çalışma alanında yaşayan ve alanı kullanan insanlar ile yapılan kapsamlı bir anket araştırması ile sosyal açıdan ortaya konulmuştur. Sonuçlar yorumlanıp tartışılarak bu alanda çalışan profesyonel kesim için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore how an increase in urban green spaces, both qualitatively and quantitatively, effects the value of existing urban lands and enhances quality of life in the long term in the case of Isparta Çayboyu Area. Çayboyu Areas was a derelict stream corridor that reclaimed and designed by Isparta Municipality and became a popular green area of the city.This study will compare previous and existing situation of the site in the light of existing and collected data. Aesthetical, economical and social analysis were made through questionnaire surveys carried out in study area and through deep interviews with real estate agents of Isparta City. A critical discussion regarding the subject was provided and recommendations were made for professionals practicing on this area.