Orman ve tarımsal atıklardan üretilen kompozit levhalarda yüzey kimyasal özelliklerinin araştırılması
Surface chemical properties of forest and agriculture residue based composites investigated
  1. Tez No: 179763
  2. Yazar: MUSTAFA BURAK ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL TURGUT ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Mühendislik Bilimleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Wood Products, Engineering Sciences, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez çalışmasında laboratuar ortamında farklı üretim şartlarında bazı orman ve tarımsal atıklardan tek ve üç tabakalı kompozit levhalar üretilmiştir. Üretimde kullanılan hammaddelerin fiziksel ve kimyasal özellikleri belirlenerek, odun hammaddesi ile karşılaştırılmıştır. Elde edilen orman ve tarımsal atık esaslı levhaların teknolojik özellikleri, odun esaslı levhalar ve TS EN standartları ile karşılaştırılarak tespit edilmiştir.Bu araştırmada bulunan sonuçlara göre; kiraz ve elma budama atıkları ile haşhaş sapından üretilen levhaların TS EN standartlarını karşıladığı tespit edilmiştir. %1 NaOH ile muamele edilmiş kozalak yongaları ile kızılçam odun yongalarının karıştırılması ile üretilen levhaların teknolojik özelliklerinin TS EN standartlarına yakın olduğu görülmüştür. %25 kozalak - %75 kızılçam esaslı levhalar standartların üzerinde özellik göstermişlerdir. Üç tabakalı kabuk, kozalak ve haşhaş esaslı levhalar 6 ay atmosferik koşullarda bekletilerek, levha yüzeylerinde meydana gelen fiziksel ve kimyasal değişimler incelenmiştir.Bu tez araştırmasında elde edilen sonuçlara göre; Isparta ili ve çevresinde bol miktarda bulunan elma ve kiraz budama atıkları ile haşhaş sapı esaslı yongaların fiziksel ve kimyasal özelliklerinin yanı sıra, üretilen levhaların teknolojik özellikleri ile yılın belirli dönemlerinde odun yongaları ile kombine edilerek kullanılabilecekleri tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
In this thesis study, single and three layer composites through forest and agriculture waste have been produced under the laboratory conditions. Physical and chemical properties of residue raw materials are investigated and compared to wood based board accarding to TS-EN standarts. The results have been summarized in Tables and detailed comparison have provided by Figures. The obtained results have been annotated as for the utilization guidelines in TS-EN standarts.The experimental results suggest that chery and apple branchs based panels has been provided TS-EN standarts. Also that Cone chips which is treated %1 NaOH with mixed wood chip have enough mechanical properties compare to boards that have produced only from wood. The mixture of red pine cone and wood chips (1:3 by weight) based particle boards have have exhibited higher physical and mechanical characteristics compare to standards. In addition, three layer produced panels from pine cones, pine barks and popy based particles have been standed athmosferic conditions and surface modificcations in both physically and chemically have been examined.In this post grauation work the result show that the forest residues and agricultural wastes sucha as cherry, apple tree residues with poopy stalks that can be easily availabe high quantity around Isparta region. It was realized that these biomass could be useful alone or mixture of wood based materials for producing particleboards with high mechanical and physical properties.