Polyester/ polianilin, pamuk polianilin kompozit kumaşlarının hazırlanması ve elektrik özelliklerinin incelenmesi
Examining conductivity characteristics and production of poliester/ polianiline, cotton/ polianiline composite fabrics
  1. Tez No: 179791
  2. Yazar: AYŞE SELCEN ADAMHASAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL UYGUN, YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ÜÇGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, pamuk ve polyester ipliklerden üretilmiş dokuma kumaşlar üzerinde anilinin kimyasal polimerizasyonu ile oluşan polianilin ile kumaş kaplanarak iletken kompozit kumaşlar üretildi. Sıcaklık ve nem sabit tutulup, kullanılan anilin oranları değiştirilerek iletkenlik oranındaki değişimler gözlendi. Ayrıca çözeltiye gümüş nitrat ilave edilerek iletkenliğe olan etkisi incelendi. Kullanılan kumaş numuneleri Valencia Politeknik Üniversitesi'nde üretildi. İletken polimer ile kumaşı kaplamak için fulard makinesi kullanıldı. İletken polimer kaplı tekstil kompozitleri üretmek için farklı deneyler yapıldı. Bu deneylerde monomer olarak anilin, oksidant olarak (NH4)2S2O8 , yüzey aktif madde olarak Kieralon ED-B, asit olarak ise HCl kullanıldı.Bunların yanı sıra,yapılan bir deneyde, iletkenlik oranını arttırmak için anilin çözeltisine AgNO3 eklendi.Çözeltilerdeki anilin mol oranı arttırıldığında ve kullanılan yüzey aktif madde oranı maksimum düzeye (1 mol) çıkarıldığında kompozit kumaşlar üzerindeki depolanan çözelti miktarının da maksimum düzeye çıktığı görüldü. Kumaşların kimyasal yapılarından dolayı, pamuklu kumaşın anilin çözeltisi absorbsiyon oranının polyester kumaştan daha yüksek olduğu fakat her iki kumaşta da depolanan anilin oranı artış eğiliminin paralel olduğu görüldü. Pamuklu kumaş üzerinde anilin çözeltisi absorbsiyon oranının AgNO3/anilin çözeltisi absorbsiyon oranından daha yüksek olduğu görüldü.Bunun nedeni; anilin çözeltisinde kullanılan AgNO3'ün bir kısmının çözünmemesinden dolayı kumaşın çözeltinin tamamını absorbe etmesinin mümkün olmamasıdır. Anilin/AgNO3/Pamuk and Anilin/Pamuk kompozitleri dışında diğer bütün elde edilen kompozitlerin iletkelik değerlerinin oldukça düşük olduğu tespit edildi.Ayrıca yıkamaların elektrik iletkenliğini olumsuz etkilediği ve yıkamalardan sonra kompozit kumaşların iletken sınıfına girmediği ölçülerek tespit edildi.Yıkama prosesinden sonra, kompozit kumaşların SEM görüntüleri yorumlandı.PANI/Pamuk kompozit kumaşının elektriksel direnci 15 X 103 ohm/cm, PANI/AgNO3/Pamuk kompozit kumaşının elektriksel direnci ise 15 X 105 ohm/cm olarak bulundu. Elde edilen bu değerler polimerizasyon yöntemi ile elde edilen iletken kompozit kumaş üretimi için oldukça iyi düzeydedir.2008, 82 sayfa
Özet (Çeviri)
In this study, conductive cotton and polyester composite fabrics were produced by chemical polimerization of aniline. Changes of conductivities rates were examined at different aniline rates and stable temperature, humidity. Used fabric samples were produced in Valencia Politecnic University. Fulard Machine was used for coating fabrics with conductive polymers.Different tests were tried about coated conductive polymers fabrics. In tests, Aniline as monomer, (NH4)2S2O8 as oxidant, Kieralon ED-B as surfactant, HCl as acid were used.Also AgNO3 was added in aniline solution for increasing conductivity.The amount of polyanılıne (PANI) deposited upon the fabrics were calculated by the use of weights of fabrics before and after the polymerization process.Washing tests of each composite fabrics were did by use of Linitest washing machine at 40 0C for 30 minutes acording to ISO 105 C01 standart.It is clear that the amount of aniline deposited on the fabrics increased, when aniline mol ratio is increased and it reached a maximum value at ratio of 1mol using surfactant in aniline solution.Also ıt can be seen that aniline solution absorbation rates of cotton fabric is higher than polyester fabric because of chemical structures of fibres of fabrics. But inclination of increase of deposited aniline rates are paralel on both of fabrics.Surfactant can be effected absorbation of aniline solution certainly. It can be shown that If solution with surfactant was used at 1 mol aniline rate, % deposited aniline rates are increased from 99.39 to 118.43 on cotton fabric and from 39.02 to 42.26 on polyester fabric.It is clear that absorbation of aniline solution were higher than AgNO3/aniline solution on cotton fabric. When % deposited aniline solution rate was 99.39, % deposited AgNO3/aniline solution rate was 85.53. Because in the aniline solution some of used AgNO3 were not dissolved.So it is impossible that all of the AgNO3/aniline solution were absorbed by cotton fabric.Electrical resistance of PAn/ cotton composite fabric reached 15 X 103 ohm/cm. Electrical resistance of PAn/AgNO3/cotton composite fabric reached 15 X 105 ohm/cm.2008, 82 pages