Koruyucu giysilerde iç konfor şartlarının incelenmesi
The investigation of comfort conditions inside of protective clothing
- Tez No: 179790
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ÜÇGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez çalışmasında farklı nefes alınabilir kumaşlardan oluşmuş koruyucu giysilerin iç konfor şartlarının incelenmesi amacıyla öncelikle giysiyi oluşturan materyallerin ve konforu artırmak için kullanılan membranların Alambeta cihazında termal yalıtım özellikleri test edildi ve sonuçlar tablo ve grafiklerle karşılaştırıldı. Daha sonra bu giysiler belirli aktivite koşulları altında enerji harcayan kişilere giydirilerek vücut üzerinde ve giysi tabakaları arasındaki sıcaklık ve relatif rutubet değerleri, vücudun belirli bölgelerine yerleştirilen sıcaklık ve nem sensörleri vasıtasıyla ölçüldü. İlk ölçümler vücuttaki nemin yaklaşık %100'e ulaşana dek süren deney sonucunda ikinci ölçümler ise belirli bir süre aktivite ve belirli bir süre dinlenme şeklinde süren deney sonucunda elde edildi. Alınan sıcaklık ve nem değerlerinin değişimleri her bir koruyucu giysi için grafikle verilerek sonuçlar karşılaştırıldı. Son olarak konforu artırmak amacıyla bir soğutma sistemi koruyucu giysi içine yerleştirilerek vücuttaki sıcaklık ve nemin nasıl değiştiği vücuda yerleştirilen sensörler vasıtasıyla gözlemlendi ve sonuçlar grafiklerle değerlendirildi.Sonuçlar koruyucu giysi dizaynında kullanılmaya başlanılan nefes alınabilir membranların ve gözenekli yapıların ısı ve kütle transferine izin vererek konforu artırmada etkili olduğunu gösterdi. Dokusuz ara yüzeyli veya iç tabakasının %100 pamuktan oluştuğu koruyucu giysilerin diğerlerinden daha serin tuttuğu grafiklerle ortaya kondu. Son olarak soğutma ünitesiyle denenen koruyucu giysinin vücuttaki sıcaklık ve nemi az da olsa düşürdüğü sonuçlandı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, with the aim of investigating comfort conditions inside the protective clothing which is made of breathnable fabrics, first of all, thermal insulation properties of clothing materials and membranes used for incresing comfort were tested on Alambeta device and the results were compared with tables and graphics. After that, temperature and relative humidity values on the body and between the clothing layers were measured with temperature and humidity sensors located on determined parts of the body while dressing subjects, who were expending energy under determined activity conditions, in these clothes. First measurements were obtained with the result of experiment during the humidty on the body was reached to 100% and the second measurements were obtained with the result of experiment during some aktivity and resting in determined periods. The variations of obtained temperature and humidity values were compared with graphics for each protective clothing. Finally by locating a cooling system in the protective clothing in order to increase comfort, how temperature and humidity values on the body changed, was observed with sensors located on the body and the results were evaluated with graphics.The results showed that breathable membranes and porous stuructures allowing heat and mass transfer, which are began to use in desiging of protective clothing, were effective on increasing comfort. It was conculuded with graphics that protective clothing with nonwoven interval surface and 100% cotton inner layer kept cooler than the others. Finally, it was resulted that protective clothing tried with cooling unit decreased the temperature and humidity values on the body a little bit.