Mevcut betonarme binaların deprem güvenliğini etkileyen faktörlerin incelenmesi
An investigation of parameters effecting performance based seismic design of existing reinforced concrete structures
- Tez No: 179810
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUAT DEMİR, YRD. DOÇ. DR. K.ARMAĞAN KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Ülkemizin deprem kuşağında bulunması ve özellikle son yaşanan depremlerde yapılarda ağır hasarların ortaya çıkması, ülkemizdeki yapıların depreme karşı yeterince dayanıklı olmadığını göstermiştir. Bu nedenle yapıların depreme karşı dayanıklılığına etki eden faktörlerin belirlenmesi önem kazanmıştır.Günümüzde yapıların deprem davranışını belirlemek için bilgisayar programları kullanılmaktadır. Bu sayede karmaşık olan yapısal analizler, hata oranları azaltılarak yapılabilmektedir. Yapıların deprem davranışının belirlenmesinde yaygın olarak kullanılan analizlerden biride artımsal itme analizidir. Çalışma kapsamında, mevcut 3 farklı tip yapı model olarak seçilmiştir. Bu yapılar toplam 216 kombinasyonda paket program ile modellenerek, artımsal itme analizi yapılmış, elde edilen kapasite eğrileri değerlendirilerek analize etki eden parametrelerin hangi oranda hassasiyete sahip olduğu belirlenmiştir.Binaların performans seviyelerini yaklaşık olarak belirlemek için, yapay sinir ağı modelleri kullanılmıştır. Bu amaçla, farklı kat adetleri ve açıklıklara sahip tip yapılar ele alınmıştır. Mevcut yapıların, sadece düşey yüke göre ve yapıldığı yıldaki geçerli Türk Deprem Yönetmeliğine göre projelendirilmesi durumları ayrı ayrı incelenmiştir. Modellere ait beton ve çelik sınıfı değiştirilerek çerçevenin kayma rijitliğine bağlı olarak toplam 216 kombinasyon oluşturulmuştur. Bu kombinasyonlar paket program ile çözülerek artımsal itme analizi sonuçları elde edilmiştir. Bu sonuçlar, yapay sinir ağları ile modellenmiş ve doğruluğu modele daha önce öğretilmeyen çözümlerle karşılaştırılarak sınanmıştır.Bu çalışmanın iki temel amacı vardır. Bunlardan ilki, mevcut betonarme binaların deprem güvenliğini etkileyen faktörlerin incelenmesi, diğeri ise yapay sinir ağ modelleri kullanılarak sonuçların tahmin edilmesi aşamalarıdır.
Özet (Çeviri)
After recent earthquakes, heavy damages have been occurred in existing buildings. This reflects the structural insufficiency of existing buildings. Therefore, it is important to determine the important structural parameters.Today, computer programs are used commonly to determine structural behavior of the existing buildings. Throughout the developments in the technology, difficult and complex analyses become easier and applicable. Pushover analysis is one of the new analysis methodology to determine the structural capacity under earthquake effect. In the analysis part of the study, 3 different types of buildings were determined and used. In total 216 combination is conducted for variety of the building models. One of important computer programs is used in the nonlinear analyses. With these 216 combinations, important structural parameters are determined and sensitivity of the parameters are calculated.To determine approximate structural capacity, a fuzzy logic algorithm is applied. Therefore, different story numbers, bay numbers are considered. Existing sample buildings are dimensioned by considering, only gravity forces, design codes at construction year separately. Concrete and steel classes are changed fort he combination. All combinations were solved by computer program and pushover curves were obtained. Results were modeled by using neural networks. Accuracy of the model was confirmed with the untrained systems for comparison.There are two main aims of the current study. One of them is, determining the structural parameters affecting the earthquake behaviors of the current reinforced concrete buildings. The other is, determining the results with ANFIS.