Betonarme bir binanın perdelerle güçlendirilmesinde karşılaşılan zorluklar ve perde yüksekliğinin incelenmesi
The difficulties to be faced on strengthening of a reinforced concrete building and study of the height of shear walls
  1. Tez No: 127004
  2. Yazar: GÖKHAN ÖZBALABAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAİ CELEP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
BETONARME BİR BİNANIN PERDELERLE GÜÇLENDİRİLMESİNDE KARŞILAŞILAN ZORLUKLAR VE PERDE YÜKSEKLİĞİNİN İNCELENMESİ ÖZET Bu çalışmada taşıyıcı sistemi betonarme binaların 1998 deprem yönetmeliğine göre güvenliğinin incelenmesi ve perde ilavesi ile güçlendirilmesi üzerinde durulmuştur. İlk bölümde mevcut yapılardaki eksiklikler açıklanmış, güçlendirme konusunun önemi vurgulanmıştır. 1975 deprem yönetmeliği ile 1998 deprem yönetmeliğinin arasındaki temel farklara değinilmiştir. İkinci bölüm mevcut betonarme binaların güvenliğinin değerlendirilmesine ayrılmış, onarım ve güçlendirme öncesi çalışmalar açıklanmıştır. Mevcut yapmm değerlendirilmesinde deprem yükü azaltma katsayısının önemi üzerinde durulmuştur. Güvenliğin değerlendirilmesinde yaklaşık bir yol olan kat kapasite kontrolünün dayandığı kavramlara kısaca değinilmiştir. Üçüncü bölümde güçlendirme yöntemleri kısaca irdelenmiştir. Güçlendirme yöntemlerinin seçimini etkileyen faktörler ve karşılaşılan problemler açıklanmıştır. Dördüncü bölümde 1975 deprem yönetmeliği esas alınarak inşa edilmiş 6 katlı betonarme binanın 1998 deprem yönetmeliği yükleri altında çözümü yapılarak depreme karşı güvenliği incelenmiştir. Yönetmeliğe göre dayanımı yeterli görülmeyen bina perde ilavesi ile güçlendirilmiştir. Perdelerin kesilmesi durumunun incelenmesi için taşıyıcı sistem davranış katsayısı sabit tutularak bir dizi çözümleme yapılmıştır. İlave perde yüksekliğine bağlı olarak periyotların, perde tabanında oluşan kuvvetlerin ve perde üzerinde kalan kolonlarda kesit tesirlerinin değişimi grafikler ve tablolar yardımı ile sunulmuştur. îi^YtlKSfKÖĞRrrtMianMnf
Özet (Çeviri)
THE DIFFICULTIES TO BE FACED ON STRENGTHENING OF A REINFORCED CONCRETE BUILDING AND STUDY OF THE HEIGHT OF SHEAR WALLS SUMMARY On this thesis, according to aseismic code of 1998, have been focused on analysing safety of structures and strengthening with additional shear walls of reinforced concrete structures. In the first part, insufficiencies of existing structures have been expressed, importance of strengthening theme has been emphasized. The basic differences between aseismic code of 1975 and aseismic code of 1998 have been mentioned. In the second part, pre-works of repairing and strengthening on existing structures have been explained. Seismic load reduction factor on the evaluation of existing structure has been stressed. On the assessment of seismic safety, briefly the themes are in connection with the storey capacity controlling have been mentioned. In the third part of this thesis, strengthening methods have been discussed shortly. The factors that have influenced the selection of strengthening methods and the problems to be faced, have been explained. In the fourth part, a six storey building built according to aseismic code of 1975 has been analyzed regarding its safety by the terms of aseismic code of 1998. The building to be realized as weak according to the code, has been strengthened with additional shear wall. To examine the situation that in case of cutting shear walls, a serie of analysis has been made by setting seismic load reduction factor as a constant. Variation of fundamental periods in consistent with the height of additional shear wall, shear forces and bending moments to be formed at the bases of shear wall and the columns located on the shear wall has been presented by graphics and tables. XI