Eğirdir Gölü'nden avlanan gümüş balığı (Atherina boyeri, Risso 1810)'ndan marinat yapımı ve bazı besinsel özelliklerinin tespiti
Some nutritional characteristics and marinate production from sand smelt (Atherina boyeri,, Risso,1810) catched from Egirdir Lake
  1. Tez No: 179809
  2. Yazar: SONER ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILDIZ BOLAT, YRD. DOÇ. DR. ŞENGÜL BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma, Gümüş Balığının marinat yapımına uygunluğunun ve raf ömrünün belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmada kullanılan balıkların kelebek filetoları yapılmıştır. Et verimi %58,17±0,06 olarak belirlenmiştir. Marinat yapımı için %10 tuz (NaCl) ile %2 ve %3 asetik asit (CH3COOH) kullanılmıştır. Balık salamura oranı 1/1 (w:v) olarak uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was made for determination shelf life and suitability of sand smelt for marination process. Butterfly fillet was made of as a using material fish. Meat yield was determined as %58,17±0,06. For marination 10% NaCl and 2% with 3% acetic acid (CH3COOH) was used. Fish and brine ratio was 1/1 (w/v).