HAARP yüksek frekans aktif auroral araştırma programı
HAARP high frequency active auroral research program
  1. Tez No: 179814
  2. Yazar: KENAN BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAMİL KAHVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Gökyüzü sonsuzluğu ve gizemiyle insanoğlunu her zaman etkilemiştir. İnsanın kendiyle, geçmişle ve gelecekle yüzleştiğinde çoğu zaman döndüğü yer, hep gökyüzü ve sonsuzluk olmuştur. İnsan psikolojisini bu yönüyle derinden etkileyen kavram, bilimin gelişmesiyle araştırma ve sonsuzluğu keşfetme mucitlerine yeni kapılar açmıştır. Şimdilik sadece bizim gezegenimize has olduğunu bildiğimiz ve tüm canlıların hayat kaynaklarından biri olan havayı barındıran atmosfer, incelenmeye başlandığından bu yana bilinmeyen özelliklerini araştırıcılara sunmuştur. Çalışmada her biri ayrı özelliklere sahip atmosfer katmanlarından, iyonosferle ilgili yapılan araştırmaları içeren HAARP konusu incelenmiştir. Temelde basit gibi görülen sistem ve yapısı, detaylı incelendiğinde üstün teknolojisi ile dikkat çekmektedir. Atmosferin yapısı ve iyonosfer, elektromanyetik dalgalar, Nikola Tesla, HAARP, HAARP karşıtı iddialar çalışmanın bölümlerini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The firmament has always impressed mankind with its own endlessness and secrets. Whenever human being faces himself, his history and future, the place where he goes back is mostly the sky and infinity. The concept which affects deeply the human psychology by this way, opens the gates of discovering infinity and research to the inventors by developing science. The atmosphere which includes air that we know as belonging to only our planet and as one of the life sources of all living beings has presented its unknown characteristics to exlporers since it started to be examined. In this study HAARP facility that comprises the investigations continuing about the ionosphere, one of the layers of atmosphere all of which has different specialities. Basically the system and the structure of the facility appear simple, when examined in detail attracts with its superior technology. The study includes the parts, structure of the atmosphere and the ionosphere, elektromagnetic waves, Nikola Tesla, HAARP, anti-HAARP claims.