SAP ve ABAP tasarım tekniklerinin incelenmesi, analizi ve uygulaması
Examining, analyzing and application of the design techiques of SAP and ABAP
- Tez No: 179813
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REMBİYE KANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tez çalışmasında, son yarım yüzyıl içerisinde yaşanan teknolojik gelişmeler sonucunda ortaya çıkan ERP sistemleri, ERP sistemleri içerisinde dünya üzerinde en çok bilinen ERP yazılımı olan SAP sistemi, SAP sisteminin üzerinde uygulama geliştirme aracı olarak kullanılan ABAP programlama dilinin yapısı ve tasarım teknikleri incelenmiş ve anlatılmıştır.Sistem kurulumu aşamasından sonra sistem üzerinden alınan standart raporlar hiçbir firmaya tam olarak cevap verememektedir. Firma yöneticilerinin istekleri doğrultusunda yapılan analiz çalışmalarında, yazılacak programın hangi bilgileri içereceği, hangi iş sürecinin eksikliğini gidereceği, hangi modülleri etkileyeceği, girilecek parametrik verilerin neler olacağı ve alınacak raporun formatı belirlenerek uygulamalar geliştirilmektedir. Bu çalışmada bakım modülü üzerindeki bir raporlama eksikliği ABAP programlama dilinde geliştirilen bir uygulama ile giderilmeye çalışılmıştır.Tezin birinci bölümde dünya üzerinde bilgi teknolojilerin ve ERP sistemlerinin yeri ve önemi anlatılmıştır.Farklı bakış açılarına göre ERP kavramının genel açıklaması, bir sistemin ERP sistemi olabilmesi için var olması gereken özellikler, gelişim süreci içerisinde hangi aşamalardan geçtiği ve bu aşamaların detayları ikinci bölümde anlatılmıştır.Üçüncü bölümde, kullanılan ERP yazılımlarından bazıları hakkında kısa bilgiler verilerek, ERP yazılımı seçerken nelerin göz önünde bulundurulması gerektiğinden bahsedilmiştir. Ayrıca ERP projesinin uyarlanması sırasında izlenecek adımlar ve projenin başarılı olabilmesi için dikkat edilmesi gereken unsurlar analtılmıştır.ERP sistemleri içinde en çok bilinen SAP sistemi, SAP yazılım firmasının dünya üzerindeki yeri ve yapısı, ERP sistemleri üzerinde mutlaka olması gereken ve SAP sistemi üzerinde bulunan modülleri dördüncü bölümde anlatılmıştır.Beşinci bölümde SAP sisteminin yazlım geliştirme aracı olan ABAP programla dilinin yapısı farklı bakış açıları ile incelenmiş, ABAP programlama dilinin çalışma şekli ve mimarisi üzerinde durulmuş ve her yapı taşının görevleri anlatılmıştır.ABAP programlama dilinin bileşenleri altıncı bölümde incelenmiş ve bileşenler ile ilgili bilgiler verilmiştir.ABAP programlama diline giriş yedinci bölümde yapılmış ve ABAP programlama dilinin yazım kuralları, komutları ve komutların kullanımları ile ilgili örnekler sunulmuştur.Sekizinci bölümde, SAP sistemi üzerinde olmayan ve firmaların özel ihtiyaçlar doğrultusunda ABAP programla dili ile yazılarak sistem içinde kullanılabilecek olan bir program sunulmuştur.Sonuç bölümünde, yapılan çalışma ve analizler ile ilgili bilgiler verilerek, ERP sistemleri ve SAP sistemi üzerinde var olan eksiklikler belirlenmiştir. SAP sistemi üzerinde ABAP programlama dili kullanılarak bu eksiklerin giderildiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, ERP systems, coming into existence as a result of developing tecnology in the past half century, widely known ERP software ? SAP, the structure of ABAP known as software development tool of SAP system and design tecniques have been studied and examined in detail.After system implementation phase, standard reports obtained from system does not meet needs of firms. In the analysis phase, according to the requests of firm managers, which information is needed, which business process will meet the demands, which parameters need to be given to process, which modules will be affected, and which format to be used in the reports taken from the process should be determined to develop implementation using a computer program. In this study, a report deficiency on a maintenance module is tried to be eliminated by using an application developed in ABAP programming language.In the first section of the thesis, the importance and the position of information techonologies and ERP systems in the world is explained.In the second section, the concept of ERP?s general explanation according to different point of views, the features a system need to have in order to be a ERP system, the stages it pass through during the development process and the details of these stages are mentioned.In the third section, by giving brief information about some of the ERP software in use, it is stated that what should be taken into consideration while choosing ERP software. Besides, the steps to be followed during the implementation of ERP Project and the factors to be given importance to make this Project successful are mentioned.In the fourth section, SAP system which is the most known ERP system of all, the structure and the position of SAP software company all around the world and the modules which ERP system need to have and found in the SAP system are explained.In the fifth section, by examining with different point of views, the structure of ABAP programming language which is the software development tool of SAP system is described. The way how ABAP programming language work and the structure of it and the function of every item is mentioned.In the sixth section, the componenets of ABAP programming language are examined and information is given about these components.In the seventh section, ABAP programming language is introduced, examples are presented about the spelling rules of ABAP programming language and the commands and the usage of the commands.In the eighth section, programmes which are not in the SAP system and can be used by developing ABAP language according to the needs of companies are presented.In the last section, some information related with analysis and study is given, some deficiencies on ERP and SAP are found out and how to eliminate these deficiencies on the ERP and SAP is exhibited.