Bilişim teknolojilerinin işitme engellilerin eğitimine etkisinin incelenmesi
The research of the effects of information technology on the education of people who have hearing disabilities
  1. Tez No: 179816
  2. Yazar: TOLGA DEMİRHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDEM UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma; 7-11 yaş grubu, 80 dB ve üzeri işitme kayıplı on bir öğrenci ile yapılmıştır. Bu öğrenciler altı ve beş kişilik iki gruba ayrılmıştır. Bu gruplardan biri klasik yöntem ile diğer grup ise bilişim teknolojileri kullanılarak bir sene boyunca yıllık müfredata uygun olarak eğitim görmüştür. Eğitim sırasında bilişim teknolojisi ile donatılmış sınıfta; bilgisayar, projeksiyon cihazı, akıllı tahta, dokunmatik ekran, ses sistemi, renkli yazıcı, yüz takibi yapabilen kamera kullanılmış olup öğretmenin derslerinde kullanacağı müfredatla örtüşecek nitelikte, öğretmenin yönlendirmesi doğrultusunda Türkçe, Matematik ve Hayat Bilgisi derslerini içeren bir yazılım oluşturulmuştur. Eğitim öğretim döneminin sonunda iki grupta (uygulama ve kontrol grubu) yer alan öğrencilerin ve örgün öğretimde aynı sınıfta okuyan başka bir grup öğrencinin katıldığı bir sınav düzenlenmiştir. Her bir ders için on sorudan oluşan test sonunda elde edilen değerler Kruskal-Wallis ANOVA istatistik yöntemi ile ve Çoklu karşılaştırma testi ile değerlendirilmiştir. (2008, 77 sayfa)
Özet (Çeviri)
This study has been done with eleven students aged from 7 to 11 years old and who have hearing loss ranging from 80 dB and above. These students were divided into two groups of five or six people. One of these groups was educated according to the classical method and the other group was educated with the use of information technology as it was stated in the yearly schedule for a year. During the educational process in this class equipped with information technology; computer, projector, smart board, touchscreen, audio system, printer and face trackking webcam were used. A software which was created according to the teacher?s quidance a sit had been stated in the yearly schedule. This programme included Turkish, Maths and Knowlodge of Life lessons. At the end of the year an exam was organized for the attention of the students belonging to these two groups and the other students of the same class. For each lesson a test of ten questions was carried out and their results were evaluated according to the Kruskal-Wallis ANOVA statistical method and multiple comparison test. (2008, 77 pages)