Bilişim teknolojilerinin zihinsel engellilerin e-eğitiminde kullanılması ve örnek bir uygulama geliştirilmesi
The usage of informatic technologies for mentally disabled in e-learning and the improvement of an application as an example
  1. Tez No: 179817
  2. Yazar: İBRAHİM ARUK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDEM UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Eğitim, tüm dünyada üzerinde çok düşünülen ve daima geliştirilip olumlu sonuçları alınmak istenen bir kavramdır. Çok geniş bir kitleye hitap eden eğitim, engelli engelsiz herkes için doğumdan ölüme kadar, hayatın her aşamasında hayatla iç içedir. Devlet kurumları ve özel kuruluşlar tarafından önemi kavranmış olan eğitim, engelli insanlar için hayatla barışmanın, yaşama tutunmanın ve ümitli olmanın kaynağı olmuştur. Tabi ki eğitimin bu kadar önemli olması ve bu kadar çok insana hitap etmesi, zaman ve maliyet gibi dezavantajları beraberinde getirmektedir.Engelli kişilerin eğitimleri, engelli olmayan insanların eğitiminden daha fazla uzmanlık gerektirmektedir. Birebir eğitimin kesinlikle uygulanması gerekli olan engelli eğitimi; okul, öğretmen, araç-gereç ve bilgi bakımından sıkıntılar yaşamaktadır. Bilişim Teknolojilerinin ?E-Eğitim? ortamı her yerde her insana ulaşan yapısı sayesinde, yukarıda sayılan sorunların en aza indirgenmesi, fazladan harcanan maliyet ve zamanın kazanılması, eğitimin mekândan bağımsız bir hale getirilerek engellinin eğitiminde daha hızlı bir gelişim sürecinin yaşanmasına imkânlar sunmaktadır. Bu imkânların engelli insanlara ulaştırılması için, öncelikle amaca hizmet edecek sistemlerin kurulmasını ve bu sistemleri kullanacak olan yöneticilerin, öğretmenlerin ve ailelerin bilgilendirilmesini gerektirmektedir.Bu çalışmada, amacımız Zihinsel Engelliler İçin E-Eğitim Uygulaması yaparak eğitimin daha kolay, daha az masraflı, daha kısa bir sürede, daha zevkli ve daha verimli bir hale gelmesini sağlamak, aynı zamanda zihinsel engellilerin eğitiminin teknoloji ile birebir ilerlemesine yardımcı olmaktır.
Özet (Çeviri)
Education is a Notion over which it is thought so much all over the world and considered to be improved to get the positive results of it. This term, which addresses to a wide range of people, disabled or not, is within the life and also from birth to death, it is at every stage of life. The importance of education, which is comprehended by governmental institutions and private enterprises, is the source of being at peace with life, holding on life and being hopeful. However, it is so clear that education?s being so important and its addressing to so many people causes some disadvantages such as time and cost.The education of disabled people requires a little more expertness than the others. For disabled people individual education should be applied, yet there are some problems when we think about schools, teachers, equipment and information. technology, which is everywhere for everyone, gives way to minimize the problem used mentioned above, to gain time and money, to make education independent from place. Moreover, it helps the disabled to have a much faster improvement span within ?E-Learning? atmosphere. However, firstly, directors, teachers and parents, who would use the systems should be informed, to transfer these opportunities to the disabled.With this Project, our aim is to make education easier, cheaper, to use shorter time, to make education more enjoyable and effective by applying e-learning for the mentally disabled. At the same time, the other aim is to make the mentally disabled improve individually by using technology.