Aromatik halka içeren aminoasitlerden DL-Triptofan ve L-Fenilalaninin bazı B grubu metalleri ile vermiş oldukları reaksiyonların kinetiğinin incelenmesi ve elde edilen ürünlerin yapılarının aydınlatılması
Analysis of DL-Tryptophan and L-Phenylalanine which have got aromatic ring reactions in the existence of some B group metals spectrophotometric and kinetic and to explain of products of metals are reduced to the elemental state
  1. Tez No: 179820
  2. Yazar: SELİN BİLCEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEN ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada DL-Triptofan ve L-Fenilalaninin Ni(II), Co(II) ve Cu(II) varlığında verdikleri reaksiyonlar spektrofotometrik ve kinetik olarak incelenerek bir tayin yönteminin geliştirilmesi amaçlanmıştır.DL-Triptofan, Ni(II), Co(II) ve Cu(II) iyonları varlığında renksiz oksidatif bağlanma ürünü verirken metal iyonları elementel hale indirgenmektedir. Cu(II) iyonunun L-Fenilalanin ve DL-Triptofan + L-Fenilalanin karışımı ile reaksiyonlarından ise bir koordinasyon ortaya çıkmakta ve renkli kompleks bir yapı meydana gelmektedir.Ayrıca bu metaller ile aromatik amino asitlerin verdikleri reaksiyonların oluşum koşulları incelenerek reaksiyonun meydana geldiği pH aralığı, reaksiyonların oluşum süreleri, konsantrasyona bağlılıkları ve bu metallerle aminlerin tam olarak reaksiyona girebilmesi için gerekli mol oranları bulunmuştur.Deneylerden elde edilen sonuçlara göre her üç metalinde kullanılan amino asitlerle oluşturdukları ürünlerin ;Ni(II) + DL-Triptofan pH=7 ?=511 nmCo(II) + DL-Triptofan pH=7 ?=486 nmCu(II) + DL-Triptofan pH=7 ?=664 nmCu(II) + L-Fenilalanin pH=7 ?=672 nmCu(II) + DL-Triptofan + L-Fenilalanin pH=7 ?=641nm dalga boylarında absorbsiyon yaptıkları görülür.Mol oranları ise;Ni(II) / DL-Triptofan = 0,5Co(II) / DL-Triptofan = 0,5Cu(II) / DL-Triptofan = 0,5Cu(II) / L-Fenilalanin = 0,5Cu(II) / DL-Triptofan + L-Fenilalanin = 0,5olarak bulunmuştur. Bu sonuçlara göre amino asitlerle metal iyonları 1:1 oranında reaksiyona girmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, a method of designation is aimed to develop by analysing DL-Tryptophan and L-Phenylalanine?s reactions in the existence of Ni(II), Co(II) and Cu(II) spectrophotometrically and kinetically.While DL-Tryptophan produces colourless oxidative product in the existence of Ni(II), Co(II) and Cu(II), the ions of metal are reduced to the elemental state. As a result from reactions of the mixture of Cu(II) ion with L-Phenylalanine and DL-Tryptophan + L-Phenylalanine a coordination appears and a colourfull complex structure forms.Besides, by analysing the conditions of formation of these metals and aromatic amino acids?s reactions the pH space in which reactions occur, the periods of reaction?s occurence, their adherence to the concentration and the mole amounts which is necessary for a complete reaction of these metals and amines are found.According to the results gained from experiments, it is seen that products formed by amino acids, used in every three metals, make absorbsion at wavelenghts;Ni(II) + DL- Tryptophan pH=7 ?=511 nmCo(II) + DL- Tryptophan pH=7 ?=486 nmCu(II) + DL- Tryptophan pH=7 ?=664 nmCu(II) + L- Phenylalanine pH=7 ?=672 nmCu(II) + DL- Tryptophan + L- Phenylalanine pH=7 ?=641nmAnd mole amounts are founded as;Ni(II) / DL- Tryptophan = 0,5Co(II) / DL- Tryptophan = 0,5Cu(II) / DL- Tryptophan = 0,5Cu(II) / L- Phenylalanine = 0,5Cu(II) / DL- Tryptophan + L- Phenylalanine = 0,5According to these results metal ions react with amino acids at the rate of 1:1.