Fuzzy normlu uzaylar
Fuzzy normed spaces
  1. Tez No: 179819
  2. Yazar: FEHMİ EKİCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA TELCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Analiz ve Fonksiyonlar Teorisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Dört bölümden oluşan bu çalışmada fuzzy metrik uzaylara bir giriş yapılmış, klasik metrik uzaylara has bazı özellikler fuzzy normlu uzaylara genişletilmiştir.Birinci bölümde, konunun tarihsel gelişimi ile ilgili kısaca bilgi verildi.İkinci bölümde, George ve Veeramani'nin tanımlamış olduğu fuzzy metrik uzaylar ile onun bazı özellikleri incelendi.Üçüncü bölümde, Saadati ve Vaezpour tarafından oluşturulmuş olan fuzzy normlu uzaylar kavramı incelendi ve onun bazı özellikleri araştırıldı.Dördüncü bölümde, fuzzy normlu uzaylar üzerinde tanımlanmış olan fonksiyonlar için sabit nokta teoremleri verildi ve Ishikawa iterasyon dizisi ile zayıf bağdaşık fonksiyonların sabit noktaları elde edildi.
Özet (Çeviri)
In this work, which consists of four parts, an introduction to fuzzy metric spaces has been studied and some properties which belong to metric spaces are extended to fuzzy normed spaces.In the first part, historical aspect of the subject has been given.In the second part, some properties of fuzzy metric spaces, defined by George and Veeramani, have been analysed.In the third part, fuzzy normed spaces, which were put together by Saadati and Vaezpour, have been studied.In the fourth part, first the fixed point theorem for fuzzy normed spaces is given then using Ishikawa iteration sequence and fixed points for weakly compatible functions have been obtained.