Değerlendirmeler ve değer grupları
Valuations and value groups
  1. Tez No: 179822
  2. Yazar: GÜLŞAH CAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİGEN ÖKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada Cebir ve Sayılar Teorisinde önemli yere sahip iki temelkonuda çalışılmıştır.Bunlardan birincisi Değerlendirmeler ve Değerlendirmelerin Genişlemeleri,ikincisi de Değerlendirilmiş Gruplardır.I. Bölümde Değerlendirmeler ve Cisimler ile ilgili gerekli bilgiler verilmiştir.II. Bölümde Değerlendirmelerin rankları incelenmiş ve bir K cisminindeğerlendirmelerinin K(x) cismine cebirsel ve transandant genişlemeleri elealınmıştır.III. Bölüm Değerlendirilmiş Gruplar ile ilgili olup, bir grup üzerinde birdeğerlendirmenin nasıl tanımlandığı incelenmiş ve bazı özel değerlendirilmişgruplara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, it is aimed to research in two important subjects of Algebra andNumber Theory.The first subject is Valuation Theory and the second one is Valuated GroupsIn chapter I, pertinent background on Valuations and Field Extensions is given.In chapter II, the ranks of valuations are studied. Then the transcendental andalgebraic extensions of valuations on K to K(x) are given.In chapter III, Valuated Groups are studied. In this chapter valuations on groupsand certain special valuated groups are investigated.