Farklı hasta gruplarında sperm morfolojisi ve DNA hasarı arasındaki ilişkinin belirlenmesi
The determination of sperm morphology and DNA damage in the different patient groups
- Tez No: 408437
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARZU HANIM YAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, spermatozoon kalitesini etkileyen faktörleri ele alarak oluşturulan izole oligozoospermi, izole astenozoospermi, izole teratozoospermi ve oligoastenoteratozoospermi tanısı almış hastalardan ve normal sağlıklı bireylerden (normozoospermi) alınan semen örneklerinde sperm kalite düzeyleri arasındaki farklılıkların ve DNA hasarının incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, HÜMA Tüp Bebek Merkezi'ne başvuran ve her grupta 20 kişi olacak şekilde izole oligozoospermi, izole astenozoospermi, izole teratozoospermi, oligoastenoteratozoospermi tanısı alan hastalar ile sağlıklı erkek bireylerden alınan sperm örnekleri kullanılmıştır. Sperm örneklerinin sayı ve motilitesi Makler kamera ile belirlendi ve Spermac boyama yöntemi ile boyanarak morfolojileri değerlendirildi. Gruplar arasında sperm hücresi DNA hasarını belirlemek amacıyla alkali comet assay yöntemi kullanıldı. Çalışmamızın morfolojik bulgularına göre; normozoospermi grubuna ait sperm morfolojisi normal sınırlar içinde iken, izole astenozoospermi ve izole oligozoospermi gruplarında normal sperm morfolojisi %4 idi ve kayda değer sperm morfoloji anomalilerine rastlanmadı. İzole teratozoospermi ve oligoastenoteratozoospermi gruplarında ise, normal sperm morfoloji yüzdeleri %4'ün altında olup, anomali yüzdesi diğer gruplara göre daha fazlaydı. Comet ile incelediğimiz sperm DNA hasarı bulguları morfolojik değerlendirmeler ile uyumluydu. Sonuç olarak, rutin semen analizi ve morfolojik değerlendirmelerin yanı sıra DNA hasarını incelemekte comet assay'in de yol gösterici nitelikte kullanılabileceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate the DNA damages and the variations among sperm quality levels in semen samples from healthy individuals and oligozoospermic, insulated asthnenozoospermic, insulated teratozoospermic and oligoasthenoteratozoospermic patients diagnosed with handling the factors effecting spermatozoon quality. The sperm samples from healthy individuals and patients diagnosed as insulated oligozoospermia, insulated asthenozoospermia, insulated teratozoospermia, oligoastheoteratozoospermia in separated groups including 20 individuals who applied to HUMA Tube Baby Center were used. The number and motility of sperm samples were detected by using Makler camera and evaluated their morphologies by colouring with Spermac Coloration Assay. In order to determine the DNA damages among groups, Alkaline Comet Assay method were carried out. According to morphologic results of our study; while the sperm morphology belonging to normozoospermia group was within the normal range, the normal sperm morphology in insulated asthenozospermia and insulated oligozoospermia groups were %4 and no significant sperm morphology anomalies were found. In insulated teratozoospermia and oligoasthenoteratozoospermia groups, normal sperm morphology percentages were below %4 and the anomali percentages were higher than the other groups. The results we obtained by using Comet Assay were consistent with morphologic evaulations. As a result, we believe that the Comet Assay can also be guide for determining DNA damages in addition to routin semen analysis and morphologic evaluations.