Fonksiyonel derecelendirilmiş dikdörtgen plakların üç boyutlu serbest titreşim analizi
Three dimensional vibration analysis of functionally graded rectangular plate
- Tez No: 179826
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN AYDOĞDU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, kalınlığı doğrultusunda malzeme elastik özellikleri fonksiyonel olarak değişen farklı sınır koşullarına sahip dikdörtgen plakların serbest titreşimi üç boyutlu lineer elastisite teorisi ve Klasik Plak Teorisi çerçevesinde Ritz yöntemi kullanılarak, Klasik Plak Teorisi ve kayma deformasyon teorileri çerçevesinde Navier tipi çözüm yöntemi kullanılarak incelenmiştir.Ritz yönteminde yer değiştirme bileşenleri olarak Chebyshev polinomları kullanılmıştır. Farklı malzeme bileşimlerinin ve plak geometrisinin (kenar-kenar, kenar-kalınlık oranları), serbest titreşim frekansı üzerindeki etkileri parametrik olarak incelenmiştir.Tüm kenarları basit destekli fonksiyonel derecelendirilmiş plaklara ait serbest titreşim frekansları klasik ve kayma deformasyon plak teorileri ile elde edilerek üç boyutlu lineer elastisite teorisi sonuçları ile kıyaslanmıştır.Ritz yöntemiyle 3-boyutlu teoriye göre elde edilen ilk 4 frekansa ait mod şekilleri farklı malzeme bileşimlerinde ele alınan tüm sınır koşulları için verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the free vibration of rectangular plate which the elastic properties of material varying functionally through the thickness and having different boundary conditions are investigated by Ritz method based on three-dimensional linear elasticity theory and classical plate theory and by Navier method based on classical plate theory and shear deformation theories.In the Ritz method the displacement components are chosen in the form of the Chebyshev polynomials. Effect of the different material composition and the plate geometry (side-to-side ratios, side-to-thickness ratios) on the free vibration frequencies are investigated as parametrically.Free vibration frequencies of simply supported functionally graded plates are obtained by classical plate theory and shear deformation plate theories and compared with three dimensional linear elasticity theory.Using the three dimensional Ritz formulation, sets of first four mode shapes are generated for different material compositions with considered boundary conditions.