Bartın kenti ve yakın çevresindeki sanayi alanlarının kentsel ekoloji açısından irdelenmesi
Evaluation of industrial zones in city of Bartın and its vicinity with aspect of urban ecology
- Tez No: 179842
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMA ÇELİKYAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bölümü
- Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
İçinde bulunduğumuz yüzyılın en önemli karakteristiklerinden biri de, modern endüstrileşme ile toplum yaşamında büyük gelişmeler olmasıdır. Tekniğin ilerlemesi ve buna bağlı olarak yaşam düzeyinin yükselmesi, ihtiyaçların karşılanması gibi gerekçelerle insan eylemlerinin doğa üzerindeki etkilerinin gittikçe şiddetlenmesi sonucunu doğurmuştur. Bunun sonucunda, çoğu zaman ilkel teknolojinin kullanıldığı sanayi tesislerini de içinde barındıran alt yapısı yetersiz, imar planları düzensiz çarpık kentleşme olgusu ?çevre sorunları? deyimi altında güncelleşen zararlı sonuçları da beraberinde getirmiştir. Kentlerin bu durumu ile beraber, sosyo-ekonomik yapısını ve insanın bu konulara yaklaşımlarını inceleyen kentsel ekoloji bilim dalı, ekolojinin bir alt birimi olarak ortaya çıkmış ve gittikçe önem kazanmıştır.Bu çalışmada önemli bir tarihi geçmişi olan Bartın ilinin sanayi bölgeleri ele alınmış ve mevcut duruma göre kent ekolojisi açısından incelenmiştir. Bir çeşit veri çalışması olarak da düşünülebilecek bu araştırmada sanayi bölgelerinin kent ekolojisi bağlamında irdelenebilmesi için öncelikle ikinci bölümdeki literatür bilgileri edinilmiştir. Literatürdeki ekoloji veekosistem tanımları, kent ve kent ekolojisi tanım ve kapsamları, kentsel planlama, çevresel etki değerlendirmesi ve stratejik çevresel etki değerlendirmesi tanımları açıklanmıştır.İkinci bölümdeki bilgilerin ışığı altında Bartın kentinin tarihi, coğrafik, topografik, jeolojik, hidrolojik yapısı ve toprak yapısı ele alınmış, nüfus, iklim, turizm, flora ve fauna özellikleri ve sanayi potansiyeli ile bu sanayi alanları kent ekolojisi açısından irdelenmiştir. Ayrıca sanayi tesislerinden kaynaklanan kirlilik de geniş bir şekilde araştırılmıştır.Araştırma alanı olan Bartın ili sanayi bölgelerinin oluşturduğu kirliliğin ve etkilerinin araştırılması için yapılan ekolojik risk analizi kapsamında, doğal kaynakların ekolojik ve biyolojik açıdan riskleri ortaya konularak Çevresel Etki Değerlendirmesi yapılmış ve mevcut sanayi alanlarına ilişkin çevresel sorunlar saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important characteristics of this century is important developments in society life because of modern industrialization. The reasons for increasing effect of people?s actions on nature are development of techniques, increasing life level and supplying human demands.As a result environmental problems such as ineffective sub-structure including primitive industrial facilities, improper development plans and buildings occur. Along with the status of these cities, socio-economical structure and human approach to these situations are the main subject of urban ecology being a sub-branch of ecology and its getting more important nowadays.In this study, industrial zones of Bartın vicinity were investigated and the current status was studied according to urban ecology.carried out and environmental problems related to current industrial areas were determined.This study can be counted as data acquirement study and in order to investigate this industrial zones related literature was obtained. In the literature, description of ecology and ecosystems, urban areas and urban ecology and their contents, urban phoming, assessment of environmental effects and strategic assessment of environmental effects were present.With the help of literature, the history, geographical, topographical, geological, hydrological and soil structure of Bartın were determined. Pollution, climate, tourism, flora and fauna characteristics and industrial potential were evaluated with the aspect of urban ecology. Moreover, pollution as a result of industry was investigated.Ecological risk analysis in terms of pollution and its effects because of industrial zones in Bartın vicinity was carried out and the risks of natural resources in terms of ecological and biological aspects were determined. Also, assessment of environmental effects was