Sınırsız bölgelerde tanımlı sürekli fonksiyon uzaylarında lineer pozitif operatör dizilerinin korovkin tipli yaklaşıma uygulanması
Convergence conditions of linear operator sequences in the continuous function spaces that are defined in the unbounded domains
- Tez No: 179843
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLİN COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
- Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tezde, sınırsız bölgelerde tanımlı ağırlık fonksiyonuna bağlı olan uzaylarda lineer pozitif operatör dizileri için Korovkin teoreminin geçerli olup olmadığı araştırılmıştır. İlk bölümde, tezde ihtiyaç duyulan temel tanım ve teoremlere yer verilmiştir. Daha sonra, bazı fonksiyon uzayları tanıtılarak bu uzaylarda tanımlı fonksiyonlar ve normları hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde ise operatör kavramı ve operatörlerin lineerlik, pozitiflik, monotonluk özellikleri incelenmiştir. Sonrasında lineer pozitif operatörler için norm kavramı tanımlanmış olup, özel olarak uzaylarında tanımlı operatörler için norm kavramı ayrıntılı olarak verilmiştir. Son bölümde Korovkin teoremlerine değinilmiş olup uzayları için operatör dizilerinin yakınsaklık koşulları incelenmiştir. Daha sonra sınırsız bölgelerde tanımlı uzaylarda lineer pozitif operatör dizileri için Korovkin teoreminin geçerli olmadığı kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, convergence conditions of linear operator sequences in the continuous function spaces that are defined in the unbounded domains some function spaces will be introduced in the first part and you will be informed about functions and their norms defined in these spaces. Some of the general aspects of functionals that are defined in function spaces will be also mentioned. In the second part, the concept of operator and linearity, positivity and monotony aspects of operators will be analyzed. The concept of norm will be defined for linear positive operators and the concept of norm for spaces will be analyzed in detail specifically. In the last part, convergence conditions of operator sequences for spaces will be analyzed by giving Korovkin theorems for linear positive functionals and linear positive operator sequences. Lastly, it is proven that Korovkin theorem for linear positive operators defined in unbounded domain in spaces is not valid.