Sınırsız bölgelerde tanımlı sürekli fonksiyon uzaylarında lineer pozitif operatör dizilerinin yakınsaklık koşulları
Convergence conditions of linear operator sequences in the continuous function spaces that are defined in the unbounded domains
- Tez No: 179844
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLİN COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
- Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tezde ilk olarak bazı fonksiyon uzayları tanıtılarak bu uzaylarda tanımlı fonksiyon ve bu fonksiyonların normları hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca bu fonksiyon uzaylarında tanımlı fonksiyonellerin bazı genel özelliklerine değinilmiştir. İkinci bölümde ise operatör kavramı ve operatörlerin lineerlik, pozitiflik, monotonluk özellikleri incelenmiştir. Lineer pozitif operatörler için norm kavramı tanımlanmış olup, özel olarak uzayları için norm kavramı ayrıntılı olarak verilmiştir. Son bölümde ise lineer pozitif fonksiyoneller ve lineer pozitif operatör dizileri için Korovkin teoremleri verilerek uzayları için operatör dizilerinin yakınsaklık koşulları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, some function spaces will be introduced in the first part and you will be informed about functions and their norms defined in these spaces.Some of the general aspects of functionals that are defined in function spaces will be also mentioned. In the second part, the concept of operator and linearity, positivity and monotony aspects of operators will be analyzed. The concept of norm will be defined for linear positive operators and the concept of norm for spaces will be analyzed in detail specifically. In the last part, convergence conditions of operator sequences in spaces will be analyzed by giving Korovkin theorems for linear positive functionals and linear positive operator sequences.