Taşınmaz değerlemesi bilgi sistemi tasarımı ve uygulaması: Yenişehir örneği
Design of real estate valuation information system and implementation: An example of Yenişehir
  1. Tez No: 179845
  2. Yazar: FERİHAN ÖZFİDAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
İnsanoğlunun yaşamında ekonomik ve sosyal anlamda önemli bir yere sahip olan taşınmazların amaca bağlı olarak değerlerinin belirlenmesi gerekmektedir. Ülkemizde son yıllarda büyük önem kazanan taşınmaz değerlemesi henüz bilimsel bir tabana oturtulmamıştır. Bu nedenle emlak vergisi, kamulaştırma, alım-satım, bankacılık vb. uygulamalarda aynı taşınmaza ilişkin farklı değerleme sonuçlarının bulunması ekonomik ve sosyal sorunları ortaya çıkarmaktadır. Dolayısıyla bir taşınmaza ilişkin nitelik, öznitelik, çevre, kullanım koşulları gibi faktörleri dikkate alarak değerlemenin objektif, doğru ve güvenilir bir şekilde yapılması gerekmektedir. Nitekim taşınmazın değerinin hızlı ve doğru bir şekilde tahmin edilebilmesi için değerleme uzmanının taşınmaza ilişkin sosyal, yasal ve teknik bilgiler ile taşınmazın konumuna bağlı bilgilerine kolaylıkla erişebileceği, sorgulama ve analiz yapabileceği bir bilgi sistemi oluşturulmalıdır. Bu bağlamda verilerin belirli standartlarda toplanması, analiz edilmesi, sorgulanması ve kullanıcıya sunulmasında günümüzde oldukça etkin olarak kullanılan Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) teknolojisinden yararlanmak mümkündür.Bu çalışmada taşınmaz değerlemesinde faaliyet gösteren değerleme şirketlerinin ve değerleme uzmanlarının verimli, başarılı, hızlı ve nitelikli hizmet verebilmelerine yardımcı olacak bir sistem tasarımı hedeflenmiştir. Bunun için uzmanların ihtiyaç duyabileceği bilgiler, sistemin oluşturulması aşamasında gerekli işlem adımları ve yazılımlar belirlenmiştir. Daha sonra çalışma alanı olarak Mersin ili Yenişehir Belediyesi'nin bir bölümü seçilerek değerlemeye yönelik veri tabanı tasarımı gerçekleştirilmiştir. Son aşamada veriler sisteme girilerek, oluşturulan sistemde ihtiyaç duyulan bilgilere yönelik sorgulamalar yapılması sağlanmıştır.Tasarlanan sistem ile değerleme uzmanlarının mevcut verilere ulaşımı kolaylaşmış olup değerleme işlemlerinde karşılaştırma ve kontrol olanağı sağlanmıştır. Ayrıca şirkete ve uzmanlarına iş verimliliği ve başarısını arttırma imkanı sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is essential to value real-estates which play a very important role in the economical and social life of man. Land valuation which has gained great importance in our country in recent years has not yet been studied scientificially. Because of this finding different values for a real estate leads to some economical and social problems in property tax, nationalisation, purchase and sale and banking. So valuing should be objective, correct and accredited considering the facts of quality, environment and usage conditions. As a result, an information system should be developed that can help a valuation expert to obtain social, legal and techinal data on a real estate, reach its location easily and analyse certain information. It is possible to use Geographical Information Systems that gather all data according to certain standards, analyse them and present them effectively to the user.In this study, a design of system which is likely to help real estate valuation firms and valuation experts in the sector of valuing real estates works efficently, fast and fruitfully is aimed. Thus, the data which experts need, processing steps in the period of developing the system and software are presented. Then, the data based on apprasing is carried out at a regionof the Municipality of Yenişehir, Mersin. In the last stage, the data is stored, the inquiry is done on the data which is stored in the system.With desinging system, obtainig the present data is become easier, comparing and checking appraising processes have been provied to valuation experts. In addition, job efficieny and improvement of success are presented to firms and valuation experts.