Designing a land administration model supporting data interoperability between applications: Land valuation example
Birlikte çalışabilir arazi idare modeli tasarımı: Taşınmaz değerleme örneği
- Tez No: 472544
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF ÇAĞDAŞ AYDINOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Arazi ve ilişkili tüm bilgilerin etkin bir şekilde yönetilmesi ve kullanılması, başarılı bir arazi yönetim sistemi ve sürdürülebilir arazi idaresi için oldukça önemlidir. Başarılı arazi idaresi ve uygulamaları ancak nitelikli, standartlaştırılmış ve birlikte çalışabilir veri setlerinin varlığı ile hayata geçirilebilir. Arazi yönetimi ve idaresi kapsamında verilerin tematik uygulamalarda kolay erişilebilir ve kullanılabilir hale getirilmesi amacıyla veri setleri ortak bir yapıda ve birlikte çalışabilir olarak üretilmelidir. Coğrafi Veri Altyapısı (CVA) kavramı bu süreçte standardizasyon ve birlikte çalışabilirlik sorunlarının çözümü için coğrafi veri üretim ve paylaşım standartlarının geliştirilmesi amacıyla ortaya çıkmıştır. Bu kapsamda hükümetler, coğrafi veri kurum ve organizasyonları kendi coğrafi standartlarını ve referans modellerini oluşturmak amacıyla kendi ulusal/bölgesel CVA'larını geliştirmişlerdir. Bu çalışmada, Avrupa Coğrafi Veri Altyapısı (INSPIRE) ve Türkiye Ulusal Coğrafi Bilgi Sistemleri (TUCBS) standartları arazi idare modeli tasarlamak amacı ile detaylı olarak incelenmiştir. Uluslararası Standardizasyon Organizasyonu (ISO) TC/211'in 19xxx serisi standartları ve OGC (Open Geospatial Consortium) birlikte çalışabilirlik standartları gibi coğrafi veri üretim ve paylaşım standartları analiz edilerek model gereksinimleri değerlendirilmiştir. Arazi idare modeli için ISO 19152 Arazi İdaresi Modeli (Land Administration Domain Model-LADM) ve INSPIRE Kadastro Parselleri (Cadastral Parcels) ayrıntılı olarak incelenmiştir. Standart gereksinimlerine göre, TUCBS Tapu Kadastro (TUCBS.TK) veri modeli yeniden değerlendirilmiş ve geliştirilmiştir. Arazi idaresi kapsamında bir taşınmaz değerleme modeli tasarlanmış ve mevcut TUCBS.TK modeline ek olarak eklenmiştir. Tasarlanan modelin çalışabilirliğini ve etkinliğini analiz etmek ve standart veriler ile değerleme yapabilmek için, Pendik örneği uygulanmıştır. Kaynak veriler coğrafi ETL (Extract-Transform-Load) araçları kullanılarak INSPIRE ve TUCBS standart yapılarına dönüştürülmüş ve CBS ortamında konumsal analiz araçları yardımıyla standart hale getirilen veriler ile otomatik bir taşınmaz değerleme uygulaması tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Managing land related information effectively is a significant factor to achieve a successful land management and sustainable administration of the land. Successful land administration and applications can be implemented with the existence of qualified, standardised and interoperable data sets. Within the land administration concept, for making the data accessible and reusable in various thematic land related applications, data sets should be produced to allow interoperability and data sharing. For the solution of the standardisation and interoperability issues, Geographic Data Infrastructures (GDI) concept has emerged with the purpose of developing geographic data production and sharing standards. Each government and geographic data organization developed their own GDI to specify their geographic standards and reference models. In this thesis, Infrastructure for Spatial Information in Europe (INSPIRE) and Turkish National GIS (TUCBS) were examined and evaluated for determining an approach to design a land administration model. Within these GDI, most commonly used geographic data standards such as International Organization for Standardization (ISO) TC/211 (Technical Committee about Geographic Information/Geomatics) 19xxx series standards and OGC (Open Geospatial Consortium) open standards for interoperability were analysed. In land management concept, ISO 19152 Land Administration Domain Model (LADM) and INSPIRE Cadastral Parcels data theme were studied in detail. According to the requirements of these standards, land registry and cadastre data model of TUCBS (TUCBS.TK) was improved. Within the land administration concept, as an example land valuation model was designed and added to the TUCBS.TK as an extension. For analysing the availability and operability of the designed model and performing a land valuation process with standardised geographic data, Pendik example was implemented. Source data structures transformed into INSPIRE and TUCBS data standards by using geographic Extract-Transform-Load (ETL) tools. By using analysis approaches in Geographic Information Systems (GIS), an automated land valuation process was performed with standardised data.